Rumenka je prigradsko naselje, udaljeno od centra Novog Sada svega 11 kilometara. Spada u mirnija mesta, ne gusto naseljena i često odaje utisak idealnog mesta za život u okolini grada.
Planski je izgrađeno naselje, a tačan položaj svrstava ga između naselja Kisač, Sajlovo i Bački Petrovac.
Rumenka – mesto čija istorija datira vekovima unazad
Rumenka je naselje koje nije nastalo vek ili dva unazad. Istorija Rumenke datira još 11. i 12. veka kada se ona pominje u istoriji ugarskih kraljeva. Njeno tadašnje poimanje bilo je drugačijeg konteksta od onog kako se ovo naselje danas poznaje, najviše po tome što je bilo stecište kraljevskog imanja, a kasnije, u 17. veku prepoznato je i kao mesto koje se naseljava od strane srpskog stanovništva.
Danas je Rumenka naselje čije je stanovništvo pretežno srpsko. Urađena je planski, tako da su ulice paralelne i linijske. Usled naglog porasta, poslednje decenije, stanovnika u Novom Sadu, počeo je i porast stanovništva u mestu Rumenka. Pre svega jer se pokazalo kao mesto koje predstavlja mirnu varoš, naseljeno kućama, a pored toga ima sve što je neophodno za život.
Rumenka – mesto koje je poznato po kulturi
Rumenka je mesto koje ima za sada 1 državni vrtić – Vrtić “Veseli patuljci“. Ovaj vrtić traje preko dve decenije, a prima dovoljan broj jer sadrži čak 12 različitih grupa. Pored vrtića u ovom mestu se nalazi i čuvena Osnovna škola „Sveti Sava“. Ova škola postoji od 1955. godine i nosi epitet najuređenije novosadske škole. Poznata je po čestim ekološkim akcijama koje su započete još 90-ih godina.
Pored škole i vrtića, Rumenka ima biblioteku, poštu, dom zdravlja, veterinarsku stanicu, starački dom, lovački dom, prodavnice, kafiće, restorane, frizerske lokale pa čak i pansion za pse.
Fudbalski klub „Jedinstvo“ broji skoro sto godina postojanja, a brojni stanovnici ovog mesta upravo su na stadionu u centru Rumenke proveli veliki broj svojih dana.
U poslednje dve godine Rumenka je posebno poznata po novom kulturnom mestu koje se otvorilo, a to je Kulturna stanica „Rumenka“. Ova stanica od skoro organizuje i uređuje društvenu scenu ovog prigradskog naselja, a veliki je podstrek i za mlade naraštaje koji traže nešto bogatiji program za svakodnevnicu.
Pored kulturne stanice, Rumenka je oduvek važila za kulturno mesto pre svega zbog starih verskih objekata. Pored nekoliko vekova stare pravoslavne Crkve Svetih Petra i Pavla, tu se nalazi i Mađarska reformatorska crkva sa zgradom parohijskog doma.
Za idelan život je veže i bogata turistička ponuda jer se Rumenka pruža na desnoj obali Malog kanala koji je deo sistema Dunav-Tisa-Dunav. Razvoju turizma uvek pogoduje voda, tako je Rumenka iskorsitila ovaj potencijal i napravila veliki broj čardi i salaša.
Poznata je i po brojnim festivalima poput „Kulturno leto“, „Zimski dani“, dečijim festivalima „Verujete li u bajke“ i „Prolećne dečije radosti“, ali i gastronomskoj manifestaciji Rumenčka pihtijada.
Preuzmite android aplikaciju.