Ролеркостер у Букурешту, Мбапе трагичар!

Француска је елиминсана са Европског првенства! Швајцарска је победила светског шампиона после 3:3 у 120 минута и 5:4 после бољег извођења пенала.

У правом ролеркостеру од утакмице, Швајцарска се подигла из понора и минуса од 1:3 у последњих 10 минута регуларног дела и казнила препотентне Французе.

Видели смо прави „ватромет“ голова у Букурешту, пуно прилика и на крају пенале у којима је трагичар испао Килијан Мбапе јер је промашио пенал у петој серији.

Тачније, одбранио му је ударац Јан Зомер и себе промовисао у јунака.

Меч на Националном стадиону у Букурешту дао нам је трећи четвртфинални пар, пошто ће Швајцарци играти против Шпаније која је после продужетака резултатом 5:3 елиминисала Хрватску.

Тај меч играће се 2. јула у Санкт Петербургу од 18 часова, док ће од 21 сат у Минхену играти Белгија и Италија, пар са којим ће се укрстити у полуфиналу.

Селектор Швајцарске Владимир Петковић је веома добро припремио меч и поставио своје играче у блок који је био нерешива енигма за Мбапеа, Бензему, Гризмана, Погбу и остале звезде „триколора“.

Иако су Французи били офанзивнији, у 15. минуту доживели су „хладан туш“.

Харис Сеферовић је на чисту снагу и сналажљивост добио ваздушни дуел и ефектним ударцем главом погодио сам ћошак гола Љориса.

Французи нису имали апсолутно никаквог решења у том делу меча, јер су Швајцарци били веома дисциплиновани и спречили су готово све иоле озбиљније нападе фаворизованог ривала.

После 10 минута игре у другом полувремену Зубер је побегао Павару, он га је оборио, а ВАР после два минута показао да је то пенал.

Одговорност је преузео Родригес, али је Љорис извео спектакуларну одбрану и капитенски спасао свом тим, што је резултовало већ који минут касније.

Наиме, у наредна три минута Карим Бензема је постигао два гола и потпуно преокренуо ситуацију!

Прво је после паса Мбапеа и пријема иза леђа „боцнуо“ Зомера за 1:1, а већ у следећем нападу је одбитак после ударца Гризмана са метар или два спровео у мрежу.

Колико су само грогирани у тим моментима изгледали Швајцарци, потпуно резигнирани и разочарани у свог левог бека због промашеног пенала.

На то се у 74. минуту надовезао и савршен ударац и прелеп погодак Пола Погбе за 3:1.

Од тог момента и препотентни Французи су почели да се поигравају и „не поштују“ фудбал, а селектор Дидије Дешан да изводи играче како би их одморио.

Са друге стране, селектор Швајцарске Владимир Петковић је направио измене, пре свих увођењем Гаврановића, које су поново преокренуле ток меча.

Јер, прво је Сеферовић у 81. минуту поново главом трзнуо лопту у мрежу Љориса и видело се „из авиона“ да је „вода у ушима“ светских шампиона.

Осетили су Швајцарци крв и пустили је кроз срце Француза голом Гаврановића у 90. минуту. Пол Погба је изгубио лопту на средини терена, али нико му није крив.

У четвртом минуту надокнаде Кингсли Коман је погодио пречку и отишли смо у продужетке!

У додатних 30 минута су играчи видно били уморни, ређале су се измене, па и повреде (Коман) и није било правих шанси.

Швајцарци су зажалили за бољом реализацијом Мбабуа после продора, а Французи за зицером који је Мбапе промашио после идеалног паса Погбе.

И полако, али сигурно, дошли смо до пенала.

Швајцарци су очигледно били припремљени за једанаестерце (ако не рачунамо промашај Родригеса из 55. минута) и сви су погодили.

Редом су прецизни били Гаврановић, Шер, Аканђи, Варгас и Мехмеди.

Французи су их пратили, тачније: Погба, Жиру, Тирам и Кимпембе, док у петој серији све није пало на Мбапеа кога је Зомер прочитао и ту је био крај.