Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Родитељи из Србије говорили о браку након доласка бебе

Долазак бебе у кућу је велика промена – све се мења, ваше навике и приоритети више неће бити исте, а и однос са партнером се прилагођава новој ситуацији. Оно што је сигурно више нисте сами, нови члан породице ће унети „немир, стрес и пуно нових изазова“ са којима се треба суочити.
Фото: Pexels/Jonathan Borba

Према речима многих родитеља долазак бебе је или још више учврстио њихов однос или их је раздвојио. Портал Yumama, пренео је поједина искуства мама и тата о томе шта су научили о браку када су стигла деца.

„Очекивали смо промену, али не и оваквих размера“

„Упознали смо се на факултету и венчали јако млади. Били смо у браку неколико година пре него што смо добили дете, па смо већ навикли на одређене турбуленције у вези. Ипак, кад смо постали родитељи, та се промена у нашем браку заиста убрзала, посебно за мене, као маму.“

„Људи кажу да вас и родитељство и брак мењају, али постојала је нека доза наивности па смо веровали како ћемо ми бити другачији, да ми нећемо бити такви, као други парови. Било би боље да смо прихватили то што су нам људи говорили, мислим да бисмо се боље припремили за навалу свега што смо проживели“, рекла је Мирјана из Ниша.

„Најважнија је подршка, све остало ћемо прегурати“

„Кад двоје људи постану родитељи, њихова веза може брзо и неприметно постати машина која ради без престанка. Да ли је дете нахрањено, када и како? Да ли се беба покакила у року од сат времена и зашто није? Зашто је смиренија него иначе и значи ли то да је болесна?“

„Чак и ако имате мрежу за подршку која вам олакшава живот, на крају сте вас двоје ти који се морају договорити и размислити о сваком поједином детаљу тог малог живота. А толико је тих детаља да врло лако постанете преокупирани тиме и потпуно заборавите на вас двоје као пар“, истакла је Наташа из Новог Сада и додала:

„Још једна ствар коју ми ​​нико није рекао је то да су та осећања сасвим у реду. Напокон, људски је немогуће избећи то да постанете ходајућа „врећа“ брига, послова и обвеза након вишемесечног боравка поред бебе.“

„Уколико се међусобно подржавате, и то ће проћи. Рађање детета удаљава вас од вашег личног идентитета, од ваших хобија, од онога шта сте волели да радите некада, али то је и оно што вас заправо држи заједно у свему томе. Једног дана пробудићете се и схватићете да је могуће имати троминутни секс једном у шест месеци, али ваш пламен се због тога неће угасити“.

Фото: Pexels/Rodnae productions
„Пуно мање времена смо сами и заједно“

„Моја супруга и ја још увек излазимо једном недељно, али сматрам како то није довољно. Не могу да се помирим са тиме да ја целе недеље проводим на послу док она у исто време ради од куће и брине о нашој беби. Волeo бих да више путујемо, проведемо више заједничких ноћи, направимо све и свашта са нашег пописа жеља.“

„Иако знамо да то можемо направити и након што наше дете одрасте. Провођење времена насамо са партнером данас је постало потреба и луксуз. Треба неговати везу и пронаћи хиљаду начина како провести време заједно пре доласка бебе на свет“, рекао је Никола из Крагујевца.

„Ако смо добро организовани све можемо“

„Кад се наша беба родила, највеће изненађење нам је било то колико смо се брзо почели осећати напето и бесно једно на друго и због поделе обвеза. Обоје смо осећали као да радимо превише.“

„Убрзо смо схватили да морамо успоставити нове рутине и распореде обвеза сад кад смо трочлана породица. То је код нас зауставило потребу за дуготрајним расправама о томе ко је за шта задужен и када. На крају је то била та тајна која је вратила мир у наш брак“, присетила се Бојана из Зрењанина.

Koji koferi za decu su najzgodniji za putovanja?

Преузмите андроид апликацију.