Početna > Biznis
Biznis

Roboti sve češći asistenti u zdravstvu

Roboti nisu više samo likovi iz naučno-fantastičnih knjiga ili filmova, već su u nekim zemljama sastavni deo svakodnevnice.
Foto: PrtSc/Texas Health Resources/YouTube
Tajland

Najintrigantniji roboti su oni na Tajlandu. Napravljeni sa crvenim očima i žutim uniformama, mala vojska robota radi u Opštoj bolnici Mongkutvatana u Bankoku. Vrlo su zauzeti raznoseći dokumentaciju od kancelarije do kancelarije duž magnetnih traka inače posao koji su obavljale medicinske sestre. Bolnica ističe, kako prenosi sajt Worldcrunch, da se time ne smanjuje broj zaposlenih, niti da se potkopova ljudski faktor. Direktor bolnice Reintong Nana je rekao da „ovi roboti, medicinske sestre, poboljšavaju efikasnost i učinak bolnice“.

Francuska

Evropski roboti više liče na mašine, nego na čoveka, ali obavljaju poslove ljudi. Francuski kuvari mogli bi da se nađu bez posla kada se veštačka inteligencija infiltrira u kulinarstvo. Robot po imenu Paci iz Montevrena može da priprema, seče i servira picu.  Na aerodromu u Lionu roboti parkiraju automobil za dva minuta. To otprilike ovako izgleda, ostavite svoj automobil u određenim garažama, robot ga pokupi i odloži na parkingu. Time aerodrom dobija 50 odsto više prostora, a putnike košta samo dodatna dva evra.

Sjedinjene Američke Države

Amerikanci su najmanje otvoreni prema robotima u svakodnevnom životu. Prema istraživanju Bruking instituta u Vašingtonu 2018. godine, više od 61 odsto odraslih korisnika interneta oseća se neprijatno s robotima. Drugo istraživanje pokazalo je da 84 odsto njih nije zainteresovano da im roboti pomažu oko kućnih poslova. Veštačka inteligencija se, ipak, uvukla u američki zdravstveni sistem. Pojedini lekari koriste robote i ekrane na njima da bi putem video poziva razgovarali sa svojim pacijentima i slali im čestitke za praznike.

Kina

U Kini roboti se dočekuju raširenih ruku. Najviše se koriste oni koji su programirani da budu recepcioneri i perači prozora. Kineska državna novinska agencija Sinhua ima voditelje vesti zahvaljujući veštačkoj inteligenciji. Oni mogu da oponašaju izraze lica, realistične pokrete i da govore engleski i kineski jezik.

Japan

U Japanu roboti se koriste za brigu o starijim osobama i, kao i u Kini, za obavljanje kućnih poslova. Ima i onih koji brane ideju o naoružanim robotima, ali pod kontrolom čoveka. To bi, prema njihovom mišljenju, smanjilo troškove rada i kolateralnu štetu u  vojnim okruženjima. Tu je ljudski nadzor od suštinske važnosti, smatraju zastupnici robota-vojnika.

“Meta” i “Zoom” se povinovali zakonu Rusije

 

Preuzmite android aplikaciju.