Истраживачи са Универзитета у Тел Авиву опремили су малог робота способношћу мириса. При томе су се ослањали на природна решења која су за мирисање развили инсекти, посебно скакавци. У роботе је уграђен биолошки сензор, сличан скакавцима, који детектује мирисе у близини и шаље их у мозак робота на анализу ради тумачења мириса.
Како објашњавају на универзитету, биолошки сензор, подржан алгоритмом вештачке интелигенције, 10.000 пута је осетљивији од сличних електронских уређаја.
У будућности би се роботи опремљени на овај начин могли користити за тражење експлозива, дроге и откривање болести (на пример, познато је да пси намиришу одређене врсте тумора рака).
Људска технологија још увек не може да се такмичи са милионима година еволуције, нагласио је професор Амир Ајали.
„Нарочито је иза животињског света у перцепцији мириса. Када траже дрогу на аеродромима, за овај задатак користе пса“. Објаснио је стручњак за неурологију и зоолог.
„У животињском свету, инсекти се истичу у пријему и обради сензорних сигнала. Комарац, на пример, детектује разлику од 0,01 одсто у количини угљен-диоксида у ваздуху. Још смо далеко од могућности да произведемо тако прецизне сензоре.”
Истраживачи су објаснили да је највећи изазов у биосензорима формирање одговарајућих веза између рецептора и система за декодирање сигнала. Овог пута истраживачи су између две електроде поставили пипаче које скакавци користе за мирисање. Затим су једни другима помогли машинским учењем да саставе библиотеку мириса – сваки мирис има јединствени „потпис” који је електроника могла да дешифрује.
У студији новог сензора исправно је препознато осам мириса, међу којима и мирис олеандра, лимуна и марципана. „Наш крајњи циљ је робот који ће разликовати различите мирисе и детектовати их у просторији“, објаснила је Нета Швил.
Nemački mediji o Heršovim tvrdnjama da su Amerikanci sabotirali Severni tok
Преузмите андроид апликацију.