Почетна > Србија
Србија

Ристић: Задовољан сам постигнутим резултатима Министарства у првих 100 дана Владе

Министар информисања и телекомуникација у Влади Србије Дејан Ристић рекао је данас да је задовољан постигнутим резултатима у првих 100 дана рада Владе и додао да је посебно поносан на почетак друге фазе пројекта увођења широкопојасног интернета у рурална подручја Србије у оквиру којег ће бити постављено 5.000 километара оптичког кабла и покривено више од 700 насељених места.
Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

„То је један од најважнијих пројеката нашег министарства, јер омогућава да сваки грађанин Србије, без обзира на то где живи, има приступ брзом интернету. За реализацију овог пројекта издвојено је 120 милијарди динара, а планирано је постављање више од 5.000 километара оптичког кабла, чиме ће бити покривено преко 700 насељених места у руралним деловима земље“, рекао је Ристић за Танјуг поводом поводом 100 дана рада владе.

Ристић је додао да ће Србија, захваљујући овом пројекту, завршити увођење широкопојасног интернета брже него многе развијеније земље укључујући и Сједињене Америчке Државе.

Министар је додао да је у претходних 100 дана унапређена и платформа „Пронађи ме“, за коју наглашава да је кључна када дође до нестанка деце.

„Ова платформа је већ коришћена ове године, а сада смо је додатно унапредили и проширили њену функционалност. Такође смо створили нову платформу која омогућава обавештавање грађана о елементарним и другим непогодама“, рекао је Ристић.

Он је додао да је Србија једна од три земље у Европи која је успела да имплементира систем регионалног обавештавања, омогућавајући циљано слање информација грађанима у различитим деловима земље.

„Министарство ради на даљем унапређењу ове платформе, како би од почетка следеће године, поред класичних СМС-ова, било могуће слање ЦБС порука, укључујући аудио обавештења која ће бити емитована на мобилним уређајима свих грађана, па и странаца који се затекну у Србији“, рекао је министар.

Поред тога Ристић је истакао и успешну реализацију јавних конкурса за пружање подршке медијима у Србији.

„Ове године смо издвојили 337 милиона динара за 471 пројекат, што је више средстава него икада раније,“ рекао је министар.

Ристић је додао да ће министарство наставити да повећава подршку медијима, са планом да до 2025. године средства достигну износ од 400 милиона динара.

Говорећи о изазовима са којима се сусретао од како је преузео Министарство информисања и телекомуникација Ристић је истакао да успешно решавање проблема захтева дијалог и сарадњу.

„Изазове можемо да решимо искључиво заједно и зато је позив Министарства информисања и телекомуникација упућен ка свима. Хајде да радимо, да разговарамо и да заједно дођемо до решења за одређене изазове које имамо у сфери јавног информисања, у складу са нашом пословицом која каже да је више глава паметније од једне“, рекао је Ристић.

Говорећи о сектору телекомуникација, министар је нагласио да је Србија постала лидер у региону захваљујући десетогодишњем напору у стварању повољног пословног амбијента.

„Успели смо да развијемо стотине, ако не и хиљаде привредних субјеката у ИТ сектору, као и да мотивишемо водеће стране компаније да послују на територији Србије,“ рекао је Ристић.

Илуструјући успехе у ИТ сектору, Ристић је истакао да је годишњи приход од извоза ИТ услуга порастао са 375 милиона евра у 2012. години на 3,5 милијарде евра у 2022. години.

„Ове године очекујемо раст од преко 20 одсто, што значи да ћемо годину завршити са више од четири милијарде евра прихода од извоза ИТ услуга и производа,“ додао је Ристић.

Министар је такође подвукао значај кључних инфраструктурних пројеката као што су Државни дата центар у Крагујевцу, научно-технолошки паркови, Институт за вештачку интелигенцију и Биосенс институт.

„Ови пројекти су омогућили да Србија постане водећа регионална сила у области телекомуникација, а када то кажем не мислим само на територију бивше Југославије, већ на простор југоисточне Европе,“ рекао је Ристић, истичући да су ти успеси резултат заједничког рада и талента образованих људи у Србији.

Говорећи о плановима за наредни период Ристић је рекао да ће наставак легислативних активности и јачање безбедносних капацитета бити међу приоритетима Министарства.

„Веома смо посвећени сфери безбедности, посебно сајбер безбедности, због бројних глобалних изазова којима смо, као друштво и држава, подложни,“ рекао је министар.

Он је додао да је циљ министарства да додатно развије телекомуникациони сектор у Србији, са амбицијом да у 2025. години приход од извоза ИТ услуга и производа премаши 4,5 милијарде евра.

„Циљ нам је да те две области равномерно развијамо и да на тај начин доприносимо укупном привредном развоју Србије, да јачамо животни стандард, да повећавамо наш БДП. Можда недовољно често истичемо ове резултате, али користим прилику да кажем да сви грађани Србије имају много разлога да буду поносни на свој ИТ сектор,“ закључио је Ристић.

Vulin: Ovo je vlada kontinuiteta, čuva vojnu neutralnost

 

Преузмите андроид апликацију.