Početna > Biznis
Biznis Svet

Rio Tinto kupuje rudnik litijuma u Argentini

Kompanija Rio Tinto kupuje rudnik litijuma u Argentini koji bi trebalo da ima potencijal da proizvodi 50 000 tona litijum karbonata, otprilike koliko i rudnik Jadar zbog kojeg su u Srbiji izbili protesti, i sa ta dva projekta postala bi jedan od najvećih proizvođača litijuma na svetu, prenose svetski mediji.
Foto: Unsplash/mikolaj_felinski

Rio Tinto saopštio je 21. decembra da će kupiti litijumski projekat Rinkon u Argentini za 825 miliona dolara u nastojanju da nadogradi svoje poslovanje materijalima neophodnim za proizvodnju baterija, navodi Rojters.

Ova kupovina Rio Tinta, kako navodi agencija, dolazi u vreme kada vlada velika potražnja za litijumom koji je ključni sastojak u baterijama za električne automobile, dok se drugi očekivani proizvod, borat, koristi u solarnim panelima i vetro-turbinama.

„Projekat Rinkon ima potencijal da donese značajne nove zalihe litijum karbonata za baterije, da se iskoristi prilika koju nudi rastuća potražnja navođena globalnom energetskom tranzicijom”, naveo je u saopštenju izvršni direktor Rija Džejkob Stausholm.

Tehnologija direktne ekstrakcije litijuma predložena za projekat kupljen od privatnih vlasnika ima „potencijal da značajno poveća dobijanje litijuma” u poređenju sa bazenima za solarno isparavanje, naveo je Rio Tinto, dodajući da na lokaciji trenutno radi pilot postrojenje.

Rio Tinto je u julu opredelio 2,4 milijarde dolara za projekat litijuma u Srbiji koji je izazivao proteste aktivista za zaštitu životne sredine koji kažu da će rudnik zagaditi zemlju i vodu.

Kupovinom rudnika litijuma u Argentini, druga po veličini rudarska kompanija na svetu ubrzava svoj prodor u materijale za baterije, dok cena tog metala nastavlja da raste, ukazuje Blumberg.

Globalna tranzicija ka električnim vozilima povećala je potrošnju i cene litijuma su ove godine zabeležile više nego trostruki rast, budući da rudarske kompanije i pored proširenja kapaciteta ne mogu da idu u korak s potražnjom.

Najveće rudarske kompanije, kako navodi Blumberg, sve više žele da se prošire na takozvane materijale za budućnost, kao što su litijum, bakar, pa čak i đubriva, pošto investitori i vlade povećavaju pritisak na materijale koji više zagađuju, ali koji su dugo bili najprofitabilniji.

Kina šalje specijalce da obučavaju policiju Solomonskih Ostrva

 

Preuzmite android aplikaciju.