Почетна > Бизнис
Бизнис Свет

Рио Тинто купује рудник литијума у Аргентини

Компанија Рио Тинто купује рудник литијума у Аргентини који би требало да има потенцијал да производи 50 000 тона литијум карбоната, отприлике колико и рудник Јадар због којег су у Србији избили протести, и са та два пројекта постала би један од највећих произвођача литијума на свету, преносе светски медији.
Фото: Unsplash/mikolaj_felinski

Рио Тинто саопштио је 21. децембра да ће купити литијумски пројекат Ринкон у Аргентини за 825 милиона долара у настојању да надогради своје пословање материјалима неопходним за производњу батерија, наводи Ројтерс.

Ова куповина Рио Тинта, како наводи агенција, долази у време када влада велика потражња за литијумом који је кључни састојак у батеријама за електричне аутомобиле, док се други очекивани производ, борат, користи у соларним панелима и ветро-турбинама.

„Пројекат Ринкон има потенцијал да донесе значајне нове залихе литијум карбоната за батерије, да се искористи прилика коју нуди растућа потражња навођена глобалном енергетском транзицијом”, навео је у саопштењу извршни директор Рија Џејкоб Стаусхолм.

Технологија директне екстракције литијума предложена за пројекат купљен од приватних власника има „потенцијал да значајно повећа добијање литијума” у поређењу са базенима за соларно испаравање, навео је Рио Тинто, додајући да на локацији тренутно ради пилот постројење.

Рио Тинто је у јулу определио 2,4 милијарде долара за пројекат литијума у Србији који је изазивао протесте активиста за заштиту животне средине који кажу да ће рудник загадити земљу и воду.

Куповином рудника литијума у Аргентини, друга по величини рударска компанија на свету убрзава свој продор у материјале за батерије, док цена тог метала наставља да расте, указује Блумберг.

Глобална транзиција ка електричним возилима повећала је потрошњу и цене литијума су ове године забележиле више него троструки раст, будући да рударске компаније и поред проширења капацитета не могу да иду у корак с потражњом.

Највеће рударске компаније, како наводи Блумберг, све више желе да се прошире на такозване материјале за будућност, као што су литијум, бакар, па чак и ђубрива, пошто инвеститори и владе повећавају притисак на материјале који више загађују, али који су дуго били најпрофитабилнији.

Kina šalje specijalce da obučavaju policiju Solomonskih Ostrva

 

Преузмите андроид апликацију.