Baltik – daleki i nama slabo poznati region smešten uz istoimeno more na krajnjem severo-istoku Evrope, najčešće ali nepravedno ostaje zanemaren u senci susedne Skandinavije.
Nije opštepoznato da ovaj deo Evrope ima za ponuditi divna jezera i šume, ali i gradove jedinstvenog šarma, malene i udobne prestonice kao što su Talin, Vilnius i Riga.
Iako je svaki od ova tri grada interesantan na svoj način, ovaj put izdvajamo najveći od njih, Rigu, koja je sa svojom prelepom arhitekturom iz perioda secesije, dobrim muzejima i magičnim starim gradom pravi biser Baltika.
Staro jezgro Rige pravi je muzej na otvorenom, zahvaljujući “kolekciji” od oko 800 zgrada u stilu secesije. Čitav stari grad nalazi se na UNESCO listi svetske baštine, a šetnja kroz njegove uske uličice vraća prolaznike vekovima u prošlost.
Lepotu ove razglednice upotpunjuje reka Zapadna Dvina na čijoj se desnoj obali nalazi Riga.
Letonci žive u bliskoj vezi sa prirodom i posvećuju joj mnogo pažnje.
Prema istorijskim zapisima, prastanovnici ovih teritorija nisu sebe smatrali vladarima prirode, niti superiornim u odnosu na nju, već njenim “neodvojivim sastojkom” koji sa prirodom živi u harmoniji i konstantno joj se divi.
Možda je zato dominantni arhitektonski pravac u starom gradu u Rigi baš secesija, raskošni umetnički stil inspirisan prirodnim oblicama i strukturama kao što su cveće i biljke.
Neke od najznamenitijih gradskih zgrada su “Tri brata” i “Kuća crnih glava” na Starogradskom trgu.
U ulici Maza Pils, označene brojevima 17, 19 i 21 nalaze se tri kuće koje važe za najstariji kompleks stambenih zgrada u gradu, a poznate su kao “Tri brata”.
Kuće su sagrađene u periodu između 15. i 17. veka – najstarija, sa gotičkim ukrasima, srednja u stilu holandskog manerizma, i poslednja u baroknom stilu, a zajedno predstavljaju zanimljiv kompleks koji nam prenosi priču o srednjevekovnom životu u Letoniji.
“Kuća crnoglavih”, zaštitni znak Rige, sagrađena je početkom 14. veka za portrebe istoimenog bratstva, čiji su članovi bili neoženjeni nemački trgovci u Rigi.
Od 1941. do 1947. zgradu su bombardovali i Nemci i Rusi, međutim, obnovljena je krajem devedesetih, da bi danas bila zatvorena za javnost jer se u njoj nalazi administracija predsednika Letonije.
Tu je i poznata kuća “crne mačke” koju je podigao jedan letonski srednjevekovni trgovac uvređen jer nije primljen u tadašnji savez trgovaca.
Kako bi slikovito prikazao svoje nezadovoljstvo odlukom saveza, na svoju velelepnu žutu kuću je stavio statuu nakostrešene crne mačke koja preteći nadgleda savez. Čak i kada je kasnije primljen u esnaf, mačka je ostala na krovu.
Jedna od najinteresantnijih aktivnosti kada se nađemo u Rigi zapravo je – šetnja. Kada se zaputimo kaldrmisanim uličicama oivičenim šarenim kućicama kroz stari grad, preko mostova, kroz brojne zelene parkove, na svakom koraku u Rigi smo orkuženi bajkama i istorijom.
Kad smo kod istorije, Riga nudi i nekoliko odličnih muzeja.
Jedan od njih je “Corner house”, bukvalno prevedeno “Kuća na ćošku”, nekadašnje letonsko sedište brutalne tajne sovjetske policije KGB koje je danas je otvoreno kako bi podsećalo na njihova zverstva.
Zgrada je prelepa što je u neskladu sa torturama političkih protivnika i drugih “nepoželjnih elemenata” koje su se u njoj odvijale.
Prelazak nekog od mostova takođe je obavezan, jer je pogled na Rigu, tornjeve i crkve starog grada najlepši sa druge strane.
A obavezna je i degustacija najpoznatijeg nacionalnog alkoholnog pića – crnog balzama.
Smatra se da ga je polovinom 18. veka kreirao gradski apotekar, sa namerom da ga koristi kao lek, a legenda kaže da je balzam spasio stomačnih problema i rusku kraljicu Katarinu Veliku kada je bila u poseti Rigi.
Iako je sastav balzama velika tajna, zna se da se da ima 24 sastojka, od kojih su 17 (uglavnom lekovite) biljke.
Specifičnog je gorkog ukusa, a Letonci ga često dodaju u kafu, njime preliju sladoled ili ga piju kad su prehlađeni. Da bi mu ublažili ukus, ponekad ga pomešaju sa sirupom od crne ribizle.
Autor teksta: N.K.
Preuzmite android aplikaciju.