Na Novosadskom sajmu, od 28. septembra do 2. oktobra okupilo se oko 100 izlagača iz Srbije, Mađarske, Austrije i BiH. Ponudili su opremu za lov, ribolov i boravak u prirodi koju su prodavali uz popuste.
Istovremeno su izlagači na Sajmu ekologije napravili bogat program, pre svega za najmlađu publiku sa željom da ih upoznaju sa ekologijom, reciklažom, zaštitom životne sredine.
Prema odluci rukovodstva Novosadskog sajma, od petka, 30. septembra do nedelje, 2. oktobra, ulaz za decu do 12 godina nije naplaćivan.
Sajam lova i ribolova
Izlagači na Sajmu lova i ribolova kažu da je poseta bila odlična i da su oni koji su dolazili tačno znali šta traže i ciljano kupovali ponuđenu opremu. Svi najavljuju dolazak i za narednu godinu, a spominju i veće kvadrature štandova, bogatiji asortiman, kao i nastup na Poljoprivrednom sajmu.
Prvi put u grupi ovih priredbi nije bilo Sajma turizma, što su izlagači pozdravili kao dobru odluku.
Sajam flore i faune
U Hali „Master“ Novosadskog sajma, na površini od 480 m², postavljena je „Izložba lovne faune Republike Srbije“.
Imala je skoro identičan izlagački koncept predstavljanja trofeja krupne divljači, predatora i krupnih zveri Srbije, kao ona kojom je prošle godine Srbija predstavljena na Svetskoj izložbi trofeja „One With Nature“, u Budimpešti.
Posetioci su mogli da vide 620 trofeja, a raznolikost biodiverziteta naše zemlje predstavljena je sa više od 50 dermopreparata krupne divljači.
Donatorsko veče za muzej lovstva
Uz jubilej Lovačkog saveza Vojvodine, 100 godina postojanja, u decembru će u Novom Sadu biti otvoren Muzej lovstva, prvi u Srbiji, čije je osnivanje s 9.500.000 dinara podržao Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu. Prikupljanje eksponata za taj muzej je u toku, a priliku da svoje trofeje poklone muzeju i dalje imaju svi koji to žele, a trofeji moraju biti iz legalnog lova.
Muzej će biti i edukativni centar za mlade lovce. Uz stalnu postavku, u njemu će se priređivati i specijalizovane izložbe.
Na donatorskoj večeri, kojom je najavljen prvi Muzej lovstva na ovim prostorima, izdate su 34 zahvalnice donatorima koji su na trajno čuvanje budućem Muzeju ostavili 133 trofeja, najviše srndaća i jelena i oko 10 dermopreparata.
Sajam Ekologije
Podizanje svesti o primarnoj selekciji otpada izuzetno je važno, a kako bi se što više ljudi u to uključilo, na zajedničkom zadatku našli su se Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, Gradsko zelenilo, Gradska čistoća, Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović“, kao i niz udruženja – Čepom do osmeha, Inženjeri zaštite životne sredine…
Reciklažno ostrvo
Na Reciklažnom ostrvu koje je bilo postavljeno u blizini Teretnog ulaza u krug Novosadskog sajma, u saradnji sa kompanijama koje se bave prikupljanjem određene vrste otpada, sakupljalo se otpadno jestivo ulje, stari papir, staklo, pet ambalaža i čepovi, a revnosnim posetiocima podeljene su i ulaznice na Sajam lova i ribolova i Sajam ekologije.
Čepom do osmeha, JKP Čistoća, Inženjeri zaštite životne sredine, Ekostar i Esotron su revnosnim posetiocima poklonili više stotina ulaznica za Sajam lova i ribolova i Sajam ekologije.
Uručena četiri trofeja
Na ocenjivanju kvaliteta organizovanom povodom Sajma lova i ribolova i Sajma ekologije Velike šampionske pehare osvojili su JP Vojvodinašume, Petrovaradin i Grof MBM, Petrovac na Mlavi i Ana Jezdimirović, Novi Sad.
Slatki bermet i „rujna“ atmosfera – Kako je bilo na ovogodišnjem „Grožđebalu“? (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.