Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Ресторански бонтон који морате да знате уколико посећујете реномиране новосадске ресторане

Новосађанин сте, дичите се својим манирима и лепим понашањем, а посебно сте поносни на то што од малена знате да даме увек имају предност.
Фото: Градске инфо

Међутим, да ли је то заиста увек тако? Уколико сте се одлучили да у ресторан пођете са одређеном припадницом лепшег пола, морате да знате да се подразумева да ви као мушкарац први уђете у локал.

Због чега?

На вама је, као припаднику јачег пола да будете та особа која ће осмотрити где у локалу постоји слободно место, договорити се уколико је постојала резервација и, све у свему, “истражити“ то непознатно и ново место како би се ваша партнерка за ручак осећала сигурно, заштићено и женствено.

Уколико сте дама, препустите мушкарцу овај избор. Није непоштовање уколико вас усмери где бисте требали да седнете, да ли је каваљер имаће прилику да покаже касније, када на крају вечери пусти вас да прва изађете из ресторана, а пре тога вам, по могућности, придржи врата.

Како се подразумева да мушакарац плаћа оброк, обичај је да он седне на ону страну стола са које лако може дозвати конобара када буде моменат да затражи рачун.

Ипак, жене су те које прве бирају шта ће да поједу и попију, али мушкарац то преноси конобару.

Даме, уколико заисте желите да оставите утисак да сте дама, а одлучите се да пијете вино имајте на уму да се винска чаша држи за “ножицу“.
Фото: Pixabay/Надин Ш
Зашто?

Па зато да се вино не би загрејало и да не бисте својим прстима умузгавили те тако лепо дизајниране чаше.

Одлучили сте се да ручате у неком од најпознатијих новосадских ресторана, међутим, необјашњиво велики број прибора поређаних поред вашег тањира вас баца у ребус.

Уместо да мозгате која се виљушка/кашика/нож за шта употребљава, савет је да кренете од најудаљенијег прибора од вашег тањира, а свако наредно јело које вам донесу једете оним есцајгом који је “ближи“ тањиру.
Фото: Pixabay/Steve Buissinne
Ипак, уколико вас занима шта се где налази на столу, ево и детаљног објашњења:

– Виљушка се поставља лево од тањира, док нож са оштрицом према тањиру и супена кашика иду десно.

– Тањирић за хлеб поставља се на леву страну, а нож за хлеб са његове десне стране са оштрицом окренутом ка споља.

– Размак између постављених тањира би требало да буде између 60 и 80 центиметара како би свако имао довољно места, а тањир од ивице стола треба да буде удаљен ширину једног палца.

У неким ресторанима још увек важи правило постављања салвете у крило одмах након што се седне, међутим, како данас сви негде журимо, чини се да се ово правило бонтона највише запоставило.

Неколико савета за понашање су:

– Уколико правите паузу у току јела, есцајг би требало да оставите на тањир тако да су врхови ножа и виљушке усмерени једно ка другом (замислите обрнуто латинично слово В)

– Лактови се у току јела никако не ослањају на сто

– Мобилни телефон, такође, не би требало да се налази на вашем столу, нити да се користи у току вечере

– Будите љубазни и захвалите се особи која вас послужује

– Прво погледајте карту пића, није баш најпристојније од конобара тражити да вам набраја оно што већ имате написано

– На резервацију увек дођите на време

Фото: Pixabay/Nenad Maric

Када се данас нађемо у ресторану где се још увек поштују они устаљени обрасци дочекивања гостију просто нам буде непријатно јер нисмо сигурни како да се понашамо у таквим приликама.

У многим реномираним ресторанима конобари и даље отварају врата и дочекују нас са поздравом, те уколико постоји резервација воде нас до нашег места.

Немојте се зачудити и ако вам такав конобар “старог кова“ преузме јакну и капут, те вам извуче столицу да седнете, јер је све ово наведено део некадашњег бонтона који се морао поштовати у високом друштву.

Неки од реномираних новосадских ресторана у којима би требало да водите рачуна како се понашате су: “Kalem by Zak“, “Gimi“, “Project 72 Wine&Deli“ итд…

Оно што можда нисте знали и што је прилично интересантно јесте да конобари о вашем задовољству треба да буду обавештени путем прибора.

Уколико сте били задовољни услугом и оброком прибор се ставља тако да показује правац казаљке на сату која се налази између 11 и 12 сати, а уколико сте незадовољни то ћете показати тако што ћете есцајг оставити укрштен.

Фото: PrtSc/Facebook/Bonton restoran

Ипак, не постоји бољи начин да дате дознања како се задовољни послугом од остављања бакшиша, обично у износу од око 10% од укупног рачуна.

И за крај оно правило бонтона које неки од нас најчешће заборављају, уколико сте ви иницијатор вечере или ручка, ред је да ви будете особа која ће платити рачун.

Која “слепа“ улица у граду носи назив по слепом човеку? И остале нелогичности…

Преузмите андроид апликацију.