Решење Националног парка Тара има за циљ обнову угроженог тресетиша Црвеног Потока, дома многих ретких врста, попут панчићеве оморике. Доминантне маховине тресетишта из рода Sphagnum, које стварају и одржавају екосистеме тресетишта, нестају услед несташице воде и прекомерног раста инвазивних врста.

Решење предвиђа инсталацију иновативних „хватача магле“ на Црвеном Потоку, како би се осигурао повољан водни режим за рекултивацију маховина, као и уклањање инвазивних врста и успостављање напредног система за праћење стања у тресетишу, што ће омогућити ефикасно управљање овим екосистемом.
Решење ЈП Војводинашуме предвиђа обнову три Рамсарска подручја у Подунављу и Посавини, попут СРП Горње Подунавље, СРП Ковиљско-петроварадински рит и СРП Обедска бара, како би се побољшао проток воде, смањила седиментација и смањио раст алги изазван вишком хранљивих материја, те очувала станишта за рибе и птице.
То ће се постићи уклањањем инвазивних врста, чишћењем водених путева, успостављањем водене повезаности и применом решења заснованих на природи. Мониторинг решења укључиће праћење квалитета воде и еколошке процене. Предвиђен је и развој базе података о биодиверзитету и промоција важности очувања влажних станишта кроз едукативне програме и кампање.
Како би се очувао биодиверзитет у заштићеном подручју реке Градац и припадајућим влажним стаништима, ЈВП Србијаводе спровешће неколико мера за обнову природног тока реке и пошумљавање слива како би се смањила ерозија. Осим тога, у плану је развијање вебсајта који ће помоћи у праћењу стања и напретка у овим екосистемима, као и подизање свести локалне заједнице о њиховој важности.
Ревитализацију станишта строго заштићене рибе мргуде (Umbra krameri), као и других угрожених врста водених биљака, риба, водоземаца и птица, спроводиће Удружење спортских риболобаца „Делиблатско језеро“ у Специјалном резервату природе Краљевац, поновним повезивањем раздвојених влажних станишта, пошумљавањем обала аутохтоним врстама дрвећа и грмља и уклањанем инвазивних врста из станишта, чиме ће се омогућити услови за опстанак угрожених врста.
Решење укључује и сарадњу са локалном заједницом, како би се заштићено подручје развијало у складу са њеним потребама.
У Специјалном резервату природе Засавица Еколошки покрет Сремске Митровице ће машински уклонити муљ из канала на пашњаку Ваљевац, чиме ће се успоставити нормалан проток воде.
За контролу и уклањање инвазивних врста биће коришћени дронови и напредна софтверска решења. Решење укључује и подизање свести локалне заједнице о очувању овог важног подручја.
Установа „Резервати природе“ из Зрењанина ће обновити Специјални резерват природе Царска бара, чије је снабдевање водом угрожено због нагомиланог муља и прекомерне раширености трске.
Решење предвиђа механичко чишћење канала Стари Бегеј и уклањање трске, чиме се враћа проток воде до језера Перлеска и других повезаних језера.
Поред тога, обала ће бити пошумљена аутохтоним врстама дрвећа и грмља, чиме ће се смањити ерозија земљишта.
На тај начин обезбеђују се бољи услови за животиње и биљке у овом подручју.
Национални парк Фрушка гора ће ревитализовати приобална дунавска влажна станишта применом решења заснованих на природи.
Ова подручја пружају станишта за различите врсте риба и водоземаца, од којих су многе угрожене инвазивним врстама и последицама временских непогода.
Решење предвиђа да се на подручју Полој-Беочинског рита уклони инвазивна вегетација, а затим испита потенцијал њеног коришћења за прехрану стоке, док ће се у Бегечкој јами мапирати и пратити инвазивне врсте.
Поред тога, предвиђено је и укључивање младих, као и волонтера у активности обнове влажних станишта.
Биодиверзитет у фокусу: Амбасадорка Шведске и Млади истраживачи Србије на Обедској бари
Преузмите андроид апликацију.