Померање казаљки на сату утиче на људски организам, људи осећају стање умора, па је неопходно да се на ту промену, која ће трајати барем две недеље, адаптирамо, указала је психолог Снежана Репац.
Она је рекла за Тањуг да то значи да наш организам мора да се адаптира на промену сата, јер је у питању хормон мелатонин са физиолошке стране, а с друге стране и режим дана.
„Значи целокупно померање наших активности, садржаја и структуре активности према сада новом временском распореду говори о томе да је потребна адаптација и да она мора да траје неко време да би се човек навикао на тај померени ритам као што се рецимо пилоти навикавају на временски зоне“, навела је она.
Објашњавајући да је у питању и циркадијални ритам (биолошки ритам у организму човека), односно ритам наших дневних активности, навела је да наше тело памти када и у које време започињемо неке послове, активности, када узимамо оброке и када се то све помери за сат, потребно је да се организам опет навикне на тако нешто и да у том случају поднесе све оне друге промене.
Када је реч о померању времена и да ли то посебно утиче на неку групу грађана, Репац је казала да се промене највише односе на оне који су везани за дневне активности.
Истакла је да ће промена времена најтеже пасти возачима и људима који раде напољу, јер се раније смркава.
„Ми сада устајемо сат времена касније, али питање је шта ће бити до увече, да ли ћемо бити недовољно уморни да бисмо морали да идемо на спавање раније, па ћемо можда прећи преко те границе“, казала је психолог и додала да ћемо морати да устанемо по оном старом времену.
Репац је нагласила да на промену сата људи различито реагују, објашњавајући да се може десити да неко осећа премор током дана, наводећи да је то и због циклуса лучења мелатонина који се највише лучи током ноћи.
„Ако ноћ раније пада, ми ћемо у том случају имати проблем са почетком циклуса лучења мелатонина. Људима ће се спавати током поднева или увече и осећаће се уморно, а мораће да раде. И онда кад човек мора поспан да ради, осећа се незадовољно, бесно и та врста замора доводи до стреса“, казала је она нагласивши да стрес доводи и до лошег расположења, безвољности и несанице.
Говорећи о томе како превазићи умор, она је нагласила да морамо у старту да прилагодимо организам тим променама.
„То је оно што људи обично заборављају. Најважније је да себи обезбедимо довољно сна, па ћемо се лакше прилагодити променама. Само треба да прође неко време јер људи се неће осећати уморно увече, али ће зато морати сутрадан да се прилагоде“, закључила је Репац.
Zbog sumnje na meningitis povećan broj pregleda dece u Domu zdravlja u Kotor Varoši
Преузмите андроид апликацију.