Суфицит на рачуну текућих плаћања Русије достигао је у другом кварталу ове године рекордних 70,1 милијарду долара, пошто су растући приходи од извоза енергената и друге робе помогли да се неутралише утицај америчких и европских санкција уведених због инвазије Москве на Украјину, извештава „Блумберг“.
Према подацима централне банке Русије, објављеним данас, ово је највећи суфицит на руском текућем рачуну најмање од 1994. године. Стање такућег рачуна је најшира мера трговине робом и услугама.
Колапс увоза узрокован санкцијама допринео је суфициту, који је кључан за економски спас те земље у време када САД и њени савезници настоје да је изолују Укупан суфицит текућих плаћања за првих шест месеци 2022. достигао је 138,5 милијарди долара, саопштила је централна банка.
Извоз је у другом кварталу износио 153,1 милијарду долара, што је незнатно мање у односу на 166,4 милијарде долара у првом тромесечју, према подацима Банке Русије.
Увоз је такође опао у периоду април-јун на 72,3 милијарде долара са 88,7 милијарди из претходна три месеца.
Растући суфицит текућег рачуна, у комбинацији са стриктном контролом капитала којом је лимитирана потражња за девизама, помогао је рубљи да постане валута са најбољим тржишним учинком ове године међу конкурентима из економија у успону.
Kompanija MOL: Ukinuti ograničenje cena gorva u Mađarskoj, izazvaće nestašicu
Преузмите андроид апликацију.