Na današnji dan, već 26 godina obeležava se Međunarodni dan reka. Ovaj dan proglašen je 1997. godine od strane Ujedinjenih nacija sa ciljem da se osvesti ljudsko delovanje prema rečnim blagodatima, uopšteno očuvanju vodenog biodiverziteta, ali i vrednostima rečnog toka za čitavu planetu Zemlju.
Novi Sad je imao tu sreću da kroz njega protiče druga najveća reka Evrope i da, pored toga što ova reka predstavlja odmor od gradske vreve, doprinese razvoju turstičkog, ekonomskog i geografskog potencijala Grada Novog Sada i Republike Srbije.
Dunav – jedan od simbola Evrope, ali i Srbije
Dunav je reka koja izvire na planini Švarcvald u Nemačkoj. Reka je dugačka oko 2800 kilometara i završava svoj tok na granici Rumunije i Ukrajine gde se uliva u Crno more.
Tokom svog toka Dunav protiče kroz deset evropskih zemalja: Nemačku, Austriju, Slovačku, Mađarsku, Hrvatsku, Srbiju, Rumuniju, Bugarsku, Moldaviju i Ukrajinu.
Kroz Srbiju Dunav je plovan 588 kilometara i protiče kroz neke od značanijih lokacija poput Bačkog Monoštora, Apatina, Bača, Karađorđeva, Bačke Palanke, Banoštora, Novog Sada, Banovca (Stari Banovci i Novi Banovci), Beograda, Pančeva, Vinče, Smedereva, Kostolca, Velikog Gradišta, Donjeg Milanovaca, Kladova, Kostolova…
Glavne pritoke u Srbiji su mu reke Tisa, Sava, Tamiš, Velika Morava, Mlava i Timok.
Na sajtu turističke organizacije Srbije stoji da je na obalama Dunava nikla i slavna kultura Lepenskog vira stara 8 milenijuma, ali i Vinčanska kultura koja je za sobom ostavila praistorijsku metropolu Vinču, kao i Rudnu glavu, najstariji rudnik bakra na svetu.
Pored toga, na obalama Dunava se nalaze i dva nacionalna parka, nacionalni park Đerdap i nacionalni park Fruška gora, kao i sedam srednjovekovnih tvrđava: Petrovaradinska tvrđava, Kalemegdanska tvrđava, Smederevska, tvrđava Ram, Golubačka tvrđava, Bačka tvrđava i Fetislam u Kladovu.
Dunav – novosadsko more
Dunav u Novom Sadu predstavlja prirodnu olakšicu, koja dodatno doprinosi lepoti grada.
Pored toga što Dunav u Novom Sadu razdvaja bačku od sremske strane, on zbog svog položaja plovidbeno povezuje zemlje srednje Evrope sa Srbijom, ali i evropske zemlje sa Crnim morem.
Rečni saobraćaj Dunava omogućuje lakši transport robe, trgovine, ali i doprinosi razvoju rečnog turizama koji je u poslednje vreme sve popularniji.
Za severni deo naše zemlje posebno je značajan kanal Dunav-Tisa-Dunav koji je nastao u periodu od 1957. do 1977. godine kao jedinstvena kanalska mreža koja povezuje Dunav i Tisu, a istovremeno predstavlja sistem za nadvodnjavanje, odbranu od poplava, plovidbu i turizam.
Prevodnica u Novom Sadu kanala Dunav-Tisa-Dunav izgrađena je 1963. godine u nalazi se na spoju kanala Novi Sad – Savino Selo i Dunav.
Novosađani pored lepog pogleda, u kom uživaju i svi turisti grada, posebno vole letnji period u kome su najpopularnije plaže na Dunavu. Tako se u Novom Sadu rado obilaze plaže: Štrand, Bećarac, Oficirac, Kamenička plaža…
U narednim godinama posebno će se istaći plaža Štrand, naspram svih drugih novosadskih, ali verovatno i evropskih plaža, jer će je, prema planu o regulaciji koju je izdala Gradska uprava za urbanizam i građevinske poslove Novog Sada, zahvatiti detaljna rekonstrukcija.
Ova plaža trebalo bi kroz neko vreme da dobije još dva nova ulaza, bioskop na otvorenom, biblioteku na otvorenom, terene za mini golf, odbojkaške terene, terene za badminton, terene na otvorenom, dečiji bazen, ponton bazen, sunčalište, dečji vodeni poligon, nove kabine za presvlačenje, plažne barove, objekte za iznajmljivanje plažnog mobilijara, plažne tuševe, kao i solarne panele.
Sa druge strane, za učesnike gradskog saobraćaja u Novom Sadu, srećna okolnost su mostovi na Dunavu kojih ima trenutno ima tri, dva putnička (most Duge i most Slobode) i jedan putničko-železnički most (Žeželjev most).
U izgradnji su još tri nova tri mosta na Dunavu, od kojih su dva namenjena vozačima, a jedan pešacima. Prvi most gradi se u sklopu Fruškogorskog koridora, drugi u nastavku Bulevara Evrope, a treći, koji je namenjen pešacima i biciklistima, spajaće se sa Petrovaradinskom tvrđavom.
Nesumnjivo je da će svi ovi projekti dodatno, doprineti uživanju na Dunavu – novosadskom jedinom moru.
Da li je bolje kupiti kuću u Veterniku ili Rumenki i koje su cene kvadrata?
Preuzmite android aplikaciju.