Regenerativna poljoprivreda je novi način uzgajanja useva koji održava zdravlje zemljišta. Jedan od najvećih problema savremene poljoprivrede jeste preterano “uznemiravanje“ tla, bilo da je reč o obrađivanju ili prekomernom korišćenju đubriva i pesticida.
Ovi postupci zajedno doprinose smanjenju organske materije u tlu i povećavanju erozije vetra i vode. Kompanija nesle sa svojim dobavljačima u Srbiji odnosno proizvođačima povrća radi na uspostavljanju obnoviljive poljoprivredne proizvodnje.
Kompanija Geneza iz Kanjiže proizvode začinske biljje uz minininalno korišćenje veštačkih đubriva I pesticida. Kako kažu u toj kompaniji prosečan prinos peršuna po hektaru je između 40 I 45 tona dok se prinos kod mirođije keće između 20 I 25 tona po hektaru.
Parcela od 15 hektara koja je pod mirođijom rađena je po principu regenerativne poljoprivrede.
U tom projektu je i kompanija telek paprika iz Martonoša koja se takođe bavi proizvodnjom I sušenjem povrća sa misijom da očuva poljoprivredno zemljište I ekosistem.
Srbija je prva zemlja u regionu u kojoj je kompanija Nestle počela da primenjuje principe regenerativne poljoprivrede.
Kompanija već podržava 500.000 poljoprivrednika širom sveta koji primenjuju princip regenerativne poljoprivrede izjavila je Renata Matusinović, izvršna direktorka kategorije hrane kompanije Nestlé za tržište jugoistočne Evrope.
U strategiji Ministarstva privrede u fokusu digitalizacija i zelena agenda
Preuzmite android aplikaciju.