Početna > Srbija
Srbija

RC Zaječar: Crna trulež vinove loze

Vizuelnim pregledom zasada vinove loze na teritoriji delovanja RC Zaječar uočena je intenzivnija pojava crne truleži vinove loze (Guignardia bidwellii).
Foto: Wikimediacommons/Clemson University

Prvi simptomi oboljenja uočeni su na lišću u vidu pojedinačnih karakterističnih pega. Kasnije krajem juna i početkom jula posle perioda sa obilnijim padavinama na listu se uočava veći broj pega da bi se simptomi pojavili i na grozdu gde je na pojedinim lokalitetima došlo do pojave većih oštećenja na grozdu (karakteristično za određeni sortiment).

Navedeni patogen prezimljava u mumificiranim grozdovima koji se suše, padaju na zemlju i u narednoj vegetaciji predstavljaju izvor zaraze. U proleće kada lastari dostignu 10-15cm, posle padavina nastaju prve infekcije tim patogenom. Mogu biti zaraženi list, drška, lastar i grozd. Prvi simptomi uočavaju se na listu u vidu okruglastih pega oivičenih crnim prstenom, a u centru pege formiraju se piknidi. Infekcije grozda odvijaju se od precvetavanja do početka zrenja. Treba napomenuti da su u godinama sa obimnijim padavinama u tom periodu i oštećenja na grozdu intenzivnija. Na bobicama javljaju se pege oivičene crnim prstenom, koje se kasnije veoma brzo šire i mogu zahvatiti ceo grozd.

Mere borbe mogu biti agrotehničke i hemijske. Od agrotehničkih mera preporučuje se:
  • uklanjanje obolelih mumificiranih plodova i njihovo uklanjanje iz zasada;
  • zaoravanje zemljišta;
Hemijske mere podrazumevaju sledeće:
  • sa zaštitom treba krenuti kada lastar dostigne od 10 do 15 cm;
  • zaštitu grozda treba vršiti od precvetavanja do početka zrenja. Padavine pogoduju širenju bolesti pa tretmane treba sprovoditi preventivno pre najavljenih padavina. Redovnom zaštitiom od plamenjače suzbija se i crna trulež.
  • u zaštiti treba koristiti preparate koji u sebi sadrže aktivne materije folpet i kaptan.

RC Niš: ESKA u zasadima vinove loze

 

Preuzmite android aplikaciju.