Почетна > Србија
Србија

РЦ Вршац: Присуство вируса патуљавости пшенице у региону Вршца

У току пролећног дела вегетације у региону Јужног Баната у усевима пшенице регистровани су симптоми жутила а у неким усевима касније и пропадање бокора пшенице. Лабараторијским анализама је утврђено да се ради о вирусу патуљавости пшенице (WDV).
Фото: Градске инфо

Овај вирус је присутан у нашем региону већ више година уназад као и цикада Псаммотеттиџ аллиенус помоћу које се вирус преноси. Сви развојни облици ове цикаде у току исхране преносе вирус. Јесени са благим температурама доприносе њеној дугој активности. Цикаде се у пролеће са пшенице селе на самоникле биљке стрних жита али и на коровску флору где настављају са исхраном. У јесен насељавају новопоникле усеве и инфестиране цикаде на тај начин заражавају биљке.

Симптоми присуства вируса се могу уочити још у фази бокорења пшенице у виду хлорозе, но тада је тешко само визуелним прегледом раздвојити могуће абиотичке факторе (недостатак хранива, утицај резидуа хербицида у земљишту и сл.) од инфекције вирусом. Симптом у виду пропадања бокора и заостајања биљака у порасту се уочава у току марта, априла и маја месеца. Са ранијом инфестацијом биљке у јесен, наступа и раније пропадање биљака те такве биљке пропадну току зиме. Касније заражене биљке могу донети закржљале класове или бити без класова. На парцелама се уочава тзв. топљење биљака у виду оаза. Смањење приноса може бити значајно.

Мере борбе базирају се на основу биологије вектора и самог вируса:

хигијена поља која подразумева уништавање корова и самониклих биљака пшенице који представљају зелени мост за исхрану цикада и тиме интродукцију вируса у усев;
каснија сетва пшенице – цикаде у јесен са самониклих биљака прелазе на првопоникле усеве тако да се најчешће симптоми уочавају у усевима из најранијих рокова сетве;
примена инсектицида у време ницања усева са циљем сузбијања вектора вируса.

RC Pirot: Ružin gundelj (Cetonia aurata) u zasadima vinove loze

 

Преузмите андроид апликацију.