Почетна > Србија
Србија

РЦ Ваљево: Присуство одраслих јединки цикаде Scaphoideus titanus у виноградима

На подручју деловања РЦ Ваљево засади винове лозе се налазе у фази развоја од почетак шарка до шарак бобица (ББЦХ 81-83)
Фото: Wikimediacommons/Yerpo

Бројност ових цикада се у засадима винове лозе прати помоћу жутих лепљивих клопки. Током прегледа регистровано је присуство одраслих јединки ове цикаде.

Цикада Scaphoideus titanus је вектор фитоплазме Flavescence doree (FD) која проузрокује обољење – златасто жутило винове лозе.

Фитоплазма проузроковач златастог жутила винове лозе одржава се преко зиме у оболелим чокотима. Пупољци на таквим чокотима наредне године у пролеће не крећу или се доста касније из њих развијају ластари са скраћеним интернодијама.

Карактеристични симптоми се јављају почетком лета – ластари се повијају и падају по земљи, не одрвењавају и на њима се могу јавити црне пеге уздужно распоређене. Листови задебљавају и код белих сорти добијају златножуту боју, а код обојених црвену. Даљим развојем, касније у току лета на листовима се дуж нерава појављују жућкасте пеге, које убрзо некротирају. Између нерава може доћи до образовања угластих пега. Уколико се симптоми болести јаве пре цветања, цвасти се суше; а уколико се јаве касније током вегетације бобице се смежуравају и имају горак укус.

Цикада исхраном на оболелој биљци може да усвоји фитоплазму, па је преноси даљом исхраном на здравим биљкама. Способност да пренесу фитоплазму имају ларвени ступњеви Л3, Л4 и Л5 и одрасле јединке.

Са циљем спречавања ширења фитоплазме, односно златастог жутила винове лозе, потребно је спровођење свих расположивих мера контроле које подразумевају:
  • Уклањање заражених чокота;
  • Уклањање дивље лозе у близини производних засада, као и напуштених засада винове лозе;
  • Уништавање корова;
  • Коришћење сертификованих лозних калемова;
  • Сузбијање цикаде Сцапхоидеус титанус као вектора фитоплазме.

RC Kruševac: Kukuruzni plamenac (Ostrinia nubilalis)

 

Преузмите андроид апликацију.