Почетна > Србија
Србија

РЦ Сремска Митровица: Крвава ваш (Eriosoma lanigerum)

Крвава ваш (Eriosoma lanigerum) је на нашем производном подручју искључиво штеточина јабуке.
Фото: Wikimediacommons

Има више генерација у току године, 10-15, што зависи од временских прилика (температуре као и почетка кретања вегетације, када долази до миграције штеточине).

Највећи део популације презимљава на кореновом врату или на биљним деловима на дубини од неколико центиметара. У случају јаког напада мозе да презими и на самом стаблу.

Презимљава као ларва првог или другог ступња развоја, ларве могу поднети веома ниске температуре (до -27 °C), док остали развојни стадијуми са појавом веома ниских температура угињавају.

У пролеће, са кретањем вегетације и ваш мигрира са презимљујућих места ка крошњи, стварају се генерације бескрилних јединки које полажу јаја у пукотине коре, на месту предходних повреда или места од резидбе, ту се пиле ларве а касније долази до еклозије имага. Прекривене су заштитном вунасто-паперјастом творевином млечно беле боје што знатно отежава њихово сузбијање.

Ембрионални развој у просеку траје око 10 дана. Постоји сезонски диморфизам. До јуна се углавном појављују бескрилне форме а од јула и током августа се развија крилати имаго.

Штеточина живи у колонијама, на гранама и гранчицама, има усни апарат за бодење и сисање. На месту исхране ткиво јабуке хипертрофира, праве се ране на које се насељавају секундарне штеточине. При мањем нападу смањује се родност и долази до постепеног изнуривања воћке а у случају интензивнијег напада, долази до пропадања стабала.

Веома је важно очувати популацју паразитне осице (Aphelinus mali), која у значајној мери смањује популацију крваве ваши. У воћњацима где се врши неконтролисана употреба инсектицида, природни непријатељи се уништавају, ствара се природна неравнотежа у корист штетних организама.

Такође, избор подлоге у великој мери утиче на појаву ваши, бујне подлоге (ММ106, ММ26) погодују развоју штеточине. Бујност је важна јер код бујних подлога и стабала, покровност приликом употребе инсектицида је мала. Такође, избор сорте је важан у смислу да штеточина има већи афинитет ка црвеним сортама.

Мере заштите:
  • избор слабије бујне подлоге при подизању засада (користити М9 и М27)
  • правилна употреба инсектицида у циљу очувања популације предатора
  • приликом резидбе, правити мање ране, остранити појединачне гране са рак- ранама уколико је то могуће.
  • избалансирана исхрана биљке
  • хемијске мере заштите регистрованим инсектицидима (Teppeki / Afinito, на почетку формирања колонија 0,14 kg/ha и Movento 100 SC, по појави првих миграторних форми 0,15%)

RC Novi Sad: Zdravstveno stanje ozime pšenice i ječma

 

Преузмите андроид апликацију.