На подручју деловања РЦ Нови Сад засади шљиве се налазе у различитим фазама цветања, од почетка до пуног цветања (ББЦХ 61-65).
На лепљивим клопкама које су постављене у засаде шљива региструју се улови одраслих јединки црне шљивине осе (Hoplocampa minuta) и жуте шљивине осе (Hoplocampa flava).
Ове штеточине имају једну генерацују годишње и презимљавају у земљи у стадијуму ларве. У периоду цветања шљиве, појављују се одрасле јединке оса и полажу јаја на чашицу цветова. Црна шљивина оса полаже јаја у слободне чашичне листиће, док жута шљивина оса између слободних чашичних листића. Једна женка положи просечно 40 јаја. Након пиљења, гусенице се убушују у тек заметнуте плодове. При убушивању, гусенице не гутају ткиво плода већ га скупљају у устима и избацују напоље, све до продирања у семенку. Оне се првенствено хране семенкама, а при том изгризају и семену кућицу, па и меснати део плода. Нападнути плодови отпадају, а једна гусеница може уништити до 5 плодова шљиве. Сузбијање се изводи у периоду пиљења гусеница пре њиховог убушивања у плодове.
За сада се не препоручује примена хемијских мера заштите, а РЦ Нови Сад наставља се праћењем наведених штеточина и сигнализираће право време за третман.
Примена инсектицида у фазама цветања је законом забрањена.
Преузмите андроид апликацију.