Почетна > Србија
Србија

РЦ Крушевац: Штеточине у засадима малине и купине

На подручју деловања РЦ Крушевац, засади малине на нижим надморским висинама су на почетку бербе, а купина се налазе у фази семе је јасно видљиво на плодници до почетак сазревања плода, већина плодова беле боје (ББЦХ 73-81).
Фото: Wikimediacommons/Bernard DUPONT

Визуелним прегледом засада малине и купине регистровано је присуство одраслих јединки цикаде Cicadetta montana complex. Прегледом је утвђено и присусво оштећења у виду зареза на родним младарима малине у ниском интезитету напада.

Ова цикада прави оштећења у виду зареза на кори младара на родним гранама у која женка полаже јаја издуженог облика. У почетку су та јаја беле боје, а касније су жута до наранџаста. Оштећене родне гранчице које су пуне рода, подложне су ломљењу и долази до њиховог сушења.

Произвођачима се препоручује преглед засада купине. Уколико се уоче оштећења на гранчицама услед полагања јаја цикаде, препорука је њихово механичко уклањањање и уништавање. Хемијске мере борбе се не препоручују.

Такође, обиласком терена и прегледом засада малине у појединим засадима су уочени симптоми исхране ериофидне гриње листа малине (Phyllocoptes gracilis).

Ериофидне гриње презимљавају као одрасле женке у колонијама у пазуху пупољака око љуспастих листића. Гриња образује више генерација и на наличју листу се може наћи у свим развојним стадијумима током целе вегетације (од краја априла па све до краја новембра). За активирање презимљујућих женки температурни минимум је 110Ц, када са отварањем пупољака мигрирају на лисне петељке и наличје листова најпре двогодишњих а касније и једногодишњих изданака.

Оштећења од ериофидне гриње се манифестују у промени боје на листовима као светлозелене мрље у почетку исхране, које се касније шире, захватају велики део површине листа и добијају светло зелену до жуту боју (хлороза, пегавост и шаренило листа) и на плодовима (нередовна оплодња и развој плодова, неуједначена обојеност, неуједначено сазревање).

Пољопривреним произвођачим се у овом периоду у циљу заштите од ове штеточине не препоручује хемијски третман. Најефикаснији приступ у сузбијању се огледа у праћењу активације гриње после зимског мировања и на почетку вегетације.

РЦ Крушевац наставља са праћењем штеточина у засадима малине и купине.

RC Kosovska Mitrovica: Fuzarioza klasa ozime pšenice i ječma

 

Преузмите андроид апликацију.