Zablude nas okružuju svakodnevno, a mnogi korisnici se ne pitaju da li je sve to zaista tačno.

Pametni telefoni su postali nezaobilazan deo svakodnevnog života, ali, kao i sa svakom tehnologijom, oko njih se nakuplja mnogo mitova i dezinformacija. Od tvrdnji da više crtica znači bolji signal, do uverenja da se telefon brže puni kada je u „Airplane“ režimu, mnogi ljudi i dalje veruju u stvari koje jednostavno nisu tačne.
U svetu brzih inovacija i napredne tehnologije, lako je postati zbunjen i poverovati u urbane legende koje se prenose od osobe do osobe.
Više crtica znači bolji signal
Jedan od najrasprostranjenijih mitova među korisnicima mobilnih telefona je da broj crtica na ekranu direktno pokazuje kvalitet signala. Mnogi veruju da što više crtica imaju, to je signal jači i, samim tim, bolja internet konekcija. Iako broj crtica može ukazivati na jači signal, to nije uvek slučaj. Kvalitet poziva ili brzina interneta zavise od mnogo faktora, kao što su zagušenost mreže, tip tehnologije koju koristi vaš operater, pa čak i vaše fizičko okruženje (zgrade, teren itd.).
Ponekad je signal sa manjim brojem crtica zapravo dovoljno stabilan za kvalitetne pozive i internet, dok previše crtica ne garantuje bolju uslugu. Dakle, nemojte se previše oslanjati na broj crtica kada procenjujete kvalitet veze.
Telefon se puni brže u avionskom režimu
Iako se često smatra da telefon u „airplane“ režimu brže puni, stvarnost nije baš tako. Aktiviranjem ovog moda isključuju se bežični signali (kao što su Wi-Fi, Bluetooth i mobilna mreža), što smanjuje potrošnju energije, ali taj efekat na brzinu punjenja je zanemarljiv. Moderni telefoni već imaju napredne sisteme za optimizaciju punjenja, koji usmeravaju energiju tako da puni telefon efikasnije bez potrebe za dodatnim funkcijama poput „airplane mode“.
Iako vam može delovati da se telefon puni brže, razlika je minimalna i neće značajno uticati na vreme punjenja. Dakle, ako želite da ubrzate punjenje, najbolje je da isključite telefon ili koristite brzi punjač, umesto da se oslanjate na „airplane“ režim.
Više megapiksela znači bolje fotografije
Jedan od najčešćih mitova o pametnim telefonima odnosi se na broj megapiksela kamere. Mnogi veruju da veći broj megapiksela znači bolji kvalitet fotografija. Međutim, to nije tačno. Iako viši broj megapiksela može doprineti većoj rezoluciji fotografija, to nije jedini faktor koji određuje kvalitet slike. Zaista, mnogo važniji faktori su veličina senzora, kvalitet objektiva i napredni algoritmi koji obrađuju slike.
Na primer, manji senzori u pametnim telefonima ne mogu u potpunosti iskoristiti prednosti velikog broja megapiksela, pa često dobijamo slike sa puno šuma ili slabim kvalitetom pri slabom svetlu, uprkos velikom broju megapiksela. Dakle, ne sudite kvalitet kamere samo po broju megapiksela, već uzmite u obzir sve faktore koji utiču na fotografije.
Privatni mod pretraživanja je anoniman
Još jedan uobičajeni mit je da je korišćenje „Incognito mode“ ili privatnog pretraživanja potpuno anonimno. Iako ovaj režim sprečava da istorija pretraživanja bude sačuvana na uređaju, to ne znači da ste potpuno anonimni na internetu. Vaš internet provajder, sajtovi koje posećujete i, u nekim slučajevima, vaša firma ili organizacija, mogu i dalje pratiti vaše aktivnosti.
Za pravu privatnost, potrebno je koristiti dodatne alate, kao što su VPN-ovi (Virtual Private Networks) koji maskiraju vašu IP adresu i šifruju saobraćaj na mreži, čineći vas zaista anonimnim.
Zatvaranje aplikacija ubrzava telefon
Mnogi korisnici imaju naviku da stalno zatvaraju aplikacije koje rade u pozadini, verujući da to ubrzava rad telefona. Međutim, ovo nije tačno. Operativni sistemi kao što su Android i iOS dizajnirani su da efikasno upravljaju memorijom i resursima. Kada zatvorite aplikaciju, telefon je zapravo mora ponovo pokrenuti, što troši više energije i može povećati potrošnju baterije.
Aplikacije koje rade u pozadini obično ne koriste puno resursa, pa zatvaranje aplikacija neće imati značajan uticaj na brzinu telefona. Umesto toga, bolje je da ostavite aplikacije u stanju mirovanja, jer ćete time sačuvati energiju i ubrzati rad uređaja.
Preuzmite android aplikaciju.