Srbija razmatra sa kojim azijskim zemljama može da potpiše ugovore kako bi i odatle dovela radnike.
To je nedavno, na samitu „Ukrajina – Jugoistočna Evropa”, u Tirani najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ponovivši da je inicijativa „Otvoreni Balkan” za nas predstavlja „veliku stvar, posebno što sada imamo nedostatak radne snage, ali je dobro i za kretanje”.
Shodno tome, pitali smo Ministarstvo za rad i zapošljavanje sa kojim azijskim zemljama je u planu potpisivanje takvih ugovora. Nadležni ističu da je opredeljenje Srbije da se izbori za nova radna mesta, a to je jedino moguće obezbediti dolaskom velikih investicija koje će biti dodatni pokretač naše privrede, uključujući i mala i srednja preduzeća koja će pratiti te investicije.
„Upravo u takvim uslovima suočavamo se i s nedostatkom radne snage. Zato, u želji da se privuče kvalifikovana radna snaga iz inostranstva, Srbija ima mogućnost da pokrene postupak za uspostavljanjem bilateralne saradnje sa drugim državama u oblasti zapošljavanja. Time bi garantovali zaštitu stranih državljana koji se zapošljavaju kod nas i doprineli sprečavanju ilegalnog zapošljavanja, njihove eksploatacije i diskriminacije od strane poslodavca“ navode u ministarstvu, priznajući ipak da u ovom trenutku ne mogu sa preciznošću da govore sa kojim državama postoji mogućnost potpisivanja novih sporazuma.
S kojim zemljama, inače, postoje sporazumi o saradnji kada je reč o radu stranaca kod nas?
„Postoje bilateralni sporazumi o privremenom zapošljavanju sa Bosnom i Hercegovinom i Belorusijom, koji su zaključeni pre donošenja Zakona o zapošljavanju stranaca. Njegovim donošenjem 2014. godine, u Srbiji je prvi put na sveobuhvatan način uređena oblast zapošljavanja stranaca. Poslednjim izmenama i dopunama tog zakona značajno je pojednostavljena procedura za radno angažovanje stranaca, čija je puna primena počela od 1. februara 2024. godine“ navode u ministarstvu, dodajući da i pored unapređenog normativnog okvira u oblasti zapošljavanja stranaca navedeno ne isključuje mogućnost da se posebnim sporazumima sa određenim zemljama dodatno unaprede bilateralni odnosi u oblasti zapošljavanja državljana zemalja potpisnica.
Na pitanje kako, prema trenutno važećem zakonu, strani radnici mogu da se zaposle, u ministarstvu pojašnjavaju i da je najnovijim izmenama i dopunama tog, ali i Zakona o strancima, uvedeno jedinstveno upravno mesto i jedinstvena dozvola za boravak i rad.
„Svim stranim državljanima koji žele da rade u našoj zemlji, kao i poslodavcima koji zapošljavaju strane državljane, time je olakšano dobijanje radnoboravišne dozvole. Potpunom digitalizacijom postupka izdavanja jedinstvene dozvole za boravak i rad privredi je olakšan pristup uslugama, a samim tim poboljšana je i saradnja između nadležnih organa, kao i razmena podataka neophodnih za odlučivanje. Time je dobijen povezan, efikasan, kvalitetan i unapređen sistem koji poslodavcu omogućava da radno angažuje stranca“ napominju nadležni.
Preuzmite android aplikaciju.