Рат Русије и Украјине, два гигантска произвођача хране, у Немачкој је изазвао повремено паничну јурњаву за залихама брашна и зејтина.
Берлинска влада узалуд апелује на грађане да не складиште непотребне залихе.
Према подацима савезног завода за статистику од петка, у недељи од 7. до 13. марта у малопродаји је отишло за 123 одсто – 2,25 пута – више јестивог уља него у једној седмици прошлог септембра.
Јагма за брашном је била још жешћа – продаја се више него утростручила у односу на упоредиви период пола године раније.
Русија и Украјина су глобално међу водећим извозницима житарица, а Украјина је и важан произвођач јестивог уља, посебно сунцокретовог.
У потоњој седмици продаја брашна је пала за 19 и уља за 22 одсто, али Завод наводи да је нејасно је ли због попуштања тражње или дефицита у продавницама.
Упркос релативном попуштању у недељи 14-20. марта, тражња је остала неуобичајено снажна – брашна је отишло два и по пута више него у септембру, а уља за 75 одсто.
Министар за пољопривреду и прехрану Џем Ездемир недавно је позвао становништво да не прави непотребне залихе. „Немојте ‘хрчкарити’, нема разлога. Обезбедили смо редовно снабдевање“, рекао је Ездемир прошле седмице телевизији РТЛ.
Упркос руској забрани извоза житарица, средњорочно у Немачкој неће бити проблема са снабдервањем, рекао је за телевизију ЗДФ заменик председника Немачког удружења трговаца ХДЕ Бјерн Фром.
Преузмите андроид апликацију.