Globalna kriza usled rata u Ukrajini, kao i pandemija korona virusa, doveli su u Austriji do rasta deficita i javnog duga.
Posledice rata po ekonomiju, odnosno potrebne mere za podršku i rasterećenje građana, ali i strateške inveticije, iziskuju reviziju budžeta, smatra ministar finansija Austrije Magnus Bruner.
Odgovarajuće izmene biće, kako se očekuje, donete na vladi iduće nedelje, nakon čega parlament treba da ih odobri.
Srednje i dugoročni cilj ostaje kurs ka održivom budžetu, naglasio je Bruner.
On je kazao da za tekuću godinu očekuje da će javni dug dostići nivo od 80 odsto, ali da ostaje cilj da se ide ka smanjenju na oko 70 procenata.
Ukoliko ne bude nikakvih novih događanja, ministar računa da će 2026. Austrija imati uravnotežen budžet i da će javni dug krenuti u željenom pravcu.
Korona i rat u Ukrajini su ciljeve, koje je postavila vlada ranije. usporili za oko dve godine.
„Rat i kriza nas teraju da prilagodimo budžet“, objasnio je Bruner.
On je ukazao na prognoze ekonomskog instituta Wifo koji za tekuću godinu predviđa rast od 3,9 odsto, i podsetio da se, kada je usvajan budžet oktobra prošle godine, računalo na rast u visini od 4,9 procenata.
Samo smanjenje rasta vodi ka padu prihoda u državnu kasu za oko milijardu evra.
Ministar je podsetio i na brojne pakete pomoći građanima, koji će koštati državu oko četiri milijarde evra.
Za strateške rezerve gasa država je odredila 1,6 milijardi evra, a troškovi pomoći izbeglicama iznose više stotina miliona evra, naveo je Bruner.
Kaže i da inflacija ostaje na nivou na koji Austrija nije navikla, pa su potrebne strukturalne, ciljane mere, što bi značilo rasterećenje kroz smanjenje poreza na prihode.
Sve to zahteva, objasnio je on, reviziju budžeta, odnosno prilagođavanje trenutnoj situaciji.
Preuzmite android aplikaciju.