Početna > Blog
Blog Svet

Rastislav Stojsavljević: Mejn – zemlja strave i magle

Američka savezna država Mejn nalazi se na samom severoistoku SAD. Nalazi se u regiji Nova Engleska, u regionu koji je bio među prvima naseljen evropskim kolonistima u XVII veku. Iako je Mejn neznatno veći od Srbije, po najnovijim procenama ova država ima svega 1,3 miliona stanovnika. Preko 90% teritorije je pod šumama i ti prostori su jako retko naseljeni. Glavni grad je Ogasta, sa svega 20.000 stanovnika. Pored ovog gradskog naselja, veći gradovi su Portland (prva prestonica) i Bangor.
Foto: Gradske info

Mejn se graniči samo sa jednom saveznom državom SAD, sa Nju Hempširom. Ostale dve granične države su kanadske provincije, Nju Branzvik i Kvebek. Dva najistočnija naselja u SAD se nalazi u ovoj državi: Istport i Lubek. 

Širom čitave teritorije Mejna nalazi se glacijalni reljef koji se formirao završetkom poslednjeg Ledenog doba. Na samoj atlantskoj obali nalazi se glacijalno čudo Babl Rok. Istraživanjem je utvrđeno da su ovaj ogromni kamen pomerali lednici čak 250 km. U ovoj državi se nalazi jedini nacionalni park u ovoj regiji, NP Akadija.

Lovci sakupljači krstarili su Mejnom još za vreme Ledenog doba. Nije poznato njihovo ime ali se zna su bili poznati kao crveni ljudi zbog crvene gline koju su koristili za obeležavanje grobova.

Kasnije se termin „crvenokošci“ učvrstio za sve američke urođenike („indijance“) iako se zna da su oni žute rase i poreklom iz Azije. Naziv „crvenokožac“ potiče i od crvenih ratničkih boja kojima su urođenici mazali lica pre obračuna.

Smatra se da su pola milenijuma pre Kristifora Kolumba Vikinzi stigli na obale Mejna i pokušali ovde da osnuju naseobinu. Mejn je 1820. godine postala savezna država SAD posle „Misurijskog kompromisa“. Naime, ulaskom Misurija u Uniju, poremetio se odnos snaga „slobodnih“ i „robovlasničkih“ država pa je teritorija izdvojena iz države Masačusets postala teritorija države Mejn.

Ova država je poznata po čestima maglama.

Kao i čitava severna obala uz Atlantski okean, pod uticajem je maritima sa istoka. Naime, južno od obala Mejna se sudaraju dve morske struje: hladna Labradorska i topla Golfska. Sudaranjem dveju voda različitih temperatura i vazduha iznad mora, dolazi do stvaranja magle koja se pasatskim strujanjima kreće ka obali.

Usled toga, u većem delu godine, pogotovo u jesen i zimu, Mejn je pokriven gustom maglom, pogotovo u priobalnim i šumskim područjima. To je davalo inspiraciju brojnim piscima, umetnicima i rediteljima da umetnička dela (romane, filmove, itd) i njihovu radnju smeštaju u ovu državu.

Čuveni pisac horor romana Stiven King rođen je i živi u Bangoru, Mejn.

Većina njegovih dela imaju radnju na ovoj teritoriji. Radnja čuvenog filma sa tematikom magle se dešavaju na ovom prostoru (The Mist iz 2007). Serija iz 90-ih godina prošlog veka Dosije Iks (The X Files) većinu radnje ima na prostoru Nove Engleske.    

Država Mejn krije u sebi brojne zanimljivosti. Jedan od planinskih vrhova se naziva Kadilak, po jednom francuskom istraživaču. Oko 90% rakova u SAD koji se koriste za ishranu se uhvati na obalama Mejna. Nadimak ovoj državi je i Država Borova (Pine Tree state). Preko 90% borovnica se proizvede u ovoj državi.

Ne računajući Aljasku, Mejn ima najhladnija leta u SAD. Posle Aljaske ova država ima najviše losova. Država je poznata po nalazištima dragulja.  U ovoj državi se prvi put primenila prohibicija (zabrana prodaje alkoholnih pića) 1851. godine. Jedan od najpoznatijih filmova, Forest Gamp je sniman u Mejnu. Mejn je i država svetionika. Ima ih čak 60 širom obale. Obala ove države ima preko 3000 ostrva. Da svaki dan obiđete po jedno, bilo bi vam potrebno 9 godina da ih obiđete sve.

 

Autor: dr Rastislav Stojsavljević

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst dr Rastislava Stojsavljevića možete pročitati ovde

Rastislav Stojsavljević: Teksas – Republika usamljena zvezda

 

Preuzmite android aplikaciju.