Početna > Blog
Blog Svet

Rastislav Stojsavljević: Antigva i Barbuda – Ostrva večnog leta

U danima kada je ispisana diplomatska istorija između Srbije i Antigve i Barbude i naša država postavila prvog ambasadora u ovoj karipskoj zemlji, trebalo bi se malo bolje upoznati sa geografskim prostorom ova dva ostrva.
Foto: Gradske info

Antigva i Barbuda je država koja se sastoji iz dva veća ostrva: južnijim Antigvom i severnijim Barbudom. Pored dva veća, postoji i mnoštvo manjih ostrva od kojih su najznačajniji Redondo i Ostrvo ptica. Iako je Srbija uspostavila svoje diplomatske odnose sa ovom državom 2018. godine, ona je članica Ujedinjenih nacija od 1981. kada je dobila punu nezavisnost od britanske krune.

Antigva i Barbuda se nalazi na dodiru Karipskog mora i Atlantskog okeana, u delu Malih Antila koje nose naziv Zavetrinska ostrva.
Foto: resortgraphicsllc.com

Taj region nosi naziv usled njegove relativne zaštićenosti od pasatskih vetrova sa istoka. Država ima tropsku klimu tokom čitave godine.

Država za koju je većina našeg stanovništva čula jedino prilikom svečanog otvaranja olimpijskih igara, po najnovijim procenama ima oko 100.000 stanovnika. Sa površinom od 443 km2, može se uporediti sa opštinom Trstenik. Ostrvo Antigva je veće sa 280 km2 (kao opština Srbobran), dok Barbuda ima površinu od 160 km2 (kao opština Temerin). Glavni grad je Sent Džons, dok je najveći Kodrington.

Ostrvo Antigva je otkrio Kristifor Kolumbo na svom drugom putovanju, 1493. godine i nazvao ih Santa Marija la Antigva po jednoj crkvi u Valjadolidu u Španiji.

Ova ostrva su kolonizovali Britanci vek i po kasnije. „Antigva“ na španskom znači „drevni“ i podseća na urođeničko pleme Aravaki koje je naseljavalo ove prostore po prvom dolasku Evropljana. „Barbuda“ na španskom jeziku znači „bradati“, a ime je dobilo po dlakavim stablima smokve koje rastu na ovom ostrvu.

Urođeničko stanovništvo stradalo je u dodiru sa Evropljanima, pre svega zbog bolesti na koje nisu bili imuni, kao što su velike boginje. Od najranijih dana na ovo ostrvo su stizali crni robovi iz Zapadne Afrike. Sa ovom praksom se konačno prestalo 1833. godine, kada je ropstvo ukinuto u Velikoj Britaniji. Usled toga, čak 87% stanovnika ove države su potomci afričkih robova.

Zvanični jezik je engleski, iako dosta stanovnika govori i antigvanskim kreolskim i barbudskim jezikom. Ova dva jezika su slična, ali ipak postoje razlike.

Najvažnija privredna grana je turizam. Godišnje ovu državu poseti oko 700.000 turista.

Nacionalni sport je kriket. Svakog avgusta se održava muzički festival sa lokalnom muzikom, ali i „soka“ i „kalipso“ muzikom sa Trinidada i Tobaga čija kultura ima ovde veliki uticaj. Najviši vrh (402 m) se nalazi na Šekerli planinama. Do 2009. godine je nosio naziv Bogi, da bi te godine 4. avgusta promenio naziv u Vrh Obama, po tadašnjem 44. američkom predsedniku, Baraku Obami. Ukaz o promeni naziva je potpisan na Obamin 48. rođendan.

Foto: upload.wikimedia.org

Ova država nosi naziv i „država sa 365 plaža“ s obzirom na mnoštvo prelepih predela koji su odlični razvoj kupališnog turizma. Zvanična valuta je istočnokaribski dolar. Na Barbudi postoje prelepe roze plaže. Neke od njih su duge i po 8 km. Svoju roze boju duguju velikom broju razbijenih korala na obali. Nacionalno jelo je vrsta palente koja se naziva fundži (eng. fungie).

Istopolni brakovi su zabranjeni u ovoj državi pod pretnjom od čak 15 godina zatvora! Ovaj zakon je stupio na snagu 1995. godine i LGBT populaciji je zabranjeno da služi vojsku, usvaja decu, a čak i da budu surogat majke.

Na ovim ostrvima nema reka, ali zato ima zmija u izobilju. Posebno bogat diverzitet se nalazi na Ostrvu ptica. U septembru 2017. godine uragan Irma je protutnjao ostrvom Barbuda i uništio 95% imovine. Ipak, oko 1.200 stanovnika ovog ostrva je na vreme evakuisano pa je bilo svega nekoliko ljudskih žrtava.

Republika Srbija će u čast novog poglavlja diplomatskih odnosa sa ovom državom, obezbediti stipendije za školovanje studenata sa Antigve i Barbude na univerzitetima u Srbiji. Neka je dugovečno!

 

Autor: dr Rastislav Stojsavljević

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst dr Rastislava Stojsavljevića možete pročitati ovde

Rastislav Stojsavljević: “Gelasenhejt Amiša”

Preuzmite android aplikaciju.