Србија је прошле године извезла 2.701 тону меда у вредности од 13.096.000 евра, што је за 46 одсто више него 2019. године. Мед се највише извозио у Италију, Норвешку и Немачку.
Потенцијали за извоз српског меда и производа од меда су тржишта Пољске, Саудијске Арабије и Јужноафричке Републике, каже Игор Кроња из Центра за информатичку подршку и спољнотрговинску аналитику Привредне коморе Србије.
,,У прошлој години Италија је постала доминантно извозно тржиште и са првог места сменила Норвешку која је била главни увозник меда у 2018. и 2017. години. Од појединачних тржишта највећи раст извоза забележен је на тржиште Немачке, где се извоз повећао за 1,77 милиона евра“, истиче Кроња.
Уз растућу потражњу потрошача на домаћем тржишту и развој свести о позитивним ефектима природног меда, очекивано ће расти и потражња за овим производом на светским тржиштима у наредном периоду.
,,Ту је шанса за српски мед и производе од меда, а заједнички наступ наших произвођача на страним тржиштима би им подигао видљивост и конкурентност“, каже Кроња.
Привредна комора Србије има низ активности усмерених на интернационализацију пословања домаћих компанија кроз заједничке наступе на сајмовима и посете делегација, од којих је у наредном периоду један од назначајних наступ на светској изложби EXPO Дубаи где ће српске компаније моћи да представе своје производе компанијама из читавог света.
Глобално тржиште меда процењено је на око 9,21 милијарду евра у 2020. години и очекује се да ће расти 8,2 одсто годишње. Наш мед је прошле године највише сладио потрошаче у Пољској и Босни и Херцеговини.
,,Примећен је и извоз на тржиште Саудијске Арабије и Јужноафричке Републике, где су неке наше компаније већ послале узорке, те постоје очекивања да ће освојити нове клијенте и на овим тржиштима“, каже Кроња.
У 2021. години за све пчеларе обезбеђени су подстицаји у износу од 800 динара по кошници.