Почетна > Бизнис
Бизнис

Расте цена бакра, као и наш извоз овог метала

Глобалне цене бакра порасле су на највиши ниво у последње две године и овај метал се на светским берзама продавао за више од 10.000 долара по тони.
Фото: Unsplash/radragon

У протекла два месеца бакар је поскупео за 28 одсто. Међутим, према очекивањима стручњака, цена овог метала се ни приближно неће ту зауставити.

Трговци очекују да ће бакар достићи цену од 40.000 долара по тони у наредне четири године. Указују да постоји огромна неравнотежа понуде и тражње која ће се само продубити.

Производња не иде у корак с тражњом па су очекивања да ће компаније морати да почну да отварају нове руднике.

Овај метал је важан за енергетску транзицију, што је разлог што ће у наредним годинама његова цена и даље расти. Актуелни извештај Међународне агенције за енергију прогнозира да ће потражња за фосилним горивима постепено опадати пошто свет постепено прелази на друге изворе енергије.

Тражња за овим металом и високе цене „очитавају” се и у нашем случају. Прошле године извоз племенитих и осталих обојених метала вредео је милијарду евра. Кинеска компанија „Зиђин” власник Борских рудника у 2023. години у односу на 2022. увећала је производњу за 55,5 одсто.

У првом тромесечју 2024. у односу на исти период 2023. више је него удвостручена производња.

Бојан Станић, помоћник директора Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију у Привредној комори Србије, каже да цена бакра варира и да се мења зависно од прилика у свету. Подсећа да је вредност већу од 10.000 долара по тони бакар премашио 2021. године после отварања након пандемије.

„Сада је добар период за извознике. Аналитичари су раст цене објаснили страхом да неће бити довољно бакра за индустрију и високе технологије које се примењују у склопу зелене трансформације. Бакар је основни индустријски елемент, а о њему се у економској теорији говорило као о „доктору”. Јер његова цена осликава стање у глобалној привреди. Када му цена пада светска привреда успорава, када расте обрнуто је”, каже Станић.

Češka u 2025. godini prestaje da koristi naftu iz Rusije

Преузмите андроид апликацију.