Цене акција на Вол Стриту расту, при чему је општи индекс S&P 500 у успону за најмање 1,5 посто по трећи пут у последњих пет дана, након што је председник Федералних резерви (FED) Џером Пауел изјавио да је привредни раст САД довољно снажан да издржи повећање камата.
Пауел је истовремено поручио да ће се повлачење програма подстицаја спроводити разборито, истичући да се став о потреби укидања пандемијских мера подршке привреди није променио, али да ће FED „пажљиво поступати”, преноси агенција „Blumberg“.
Шеф FED-а је напоменуо да је склон да подржи повећање референтне камате за четвртину процентног поена на седници овог месеца и да је отворен за „низ повећања стопе“ током 2022.
Његове примедбе подстакле су раст акција на Вол Стриту, при чему су предњачиле акције финансијских и производних компанија које су укључене у референтни индекс америчке берзе.
Индекс који прати цене предузећа с малом капитализацијом, Rasel 2000, порастао је за више од 2,0 одсто.
Принос на двогодишње државне обвезнице САД, који је осетљивији на непосредне политичке потезе – кретао се близу 1,5 посто.
Према подацима са портала oilprice.com, који прати кретање цена „црног“ злата“ у реалном времену, америчка WTI нафта се тренутно тргује на нивоу од 110 долара по барелу, а европска нафта Брент за 112 долара.
Председник FED-а из Сент Луиса, Џејмс Булард, позвао је на „брзо повлачење прилагодљиве монетарне политике“ и нагласио да то треба учинити подизањем камата и уравмотежењем биланса стања или се ризикује урушавање кредибилитета централне банке.
Његов колега из Чикага Чарлс Еванс рекао је да је монетарна политика тренутно „недговарајућа“ и да је треба прилагодити тако да више нагиње ка неутралности.
Бивши амерички министар финансија Лоренс Самерс оцено је, пак, да ће следећу рецесију у САД вероватно изазвати FED, који „много касни“ што ће резултирати тиме да ће на крају морати да пооштри политику јаче него што се на финансијским тржиштима тренутно предвиђа, наводи „Blumberg“.
Преузмите андроид апликацију.