S obzirom na najtopliji mesec jul od kada se meri temperatura i činjenice da je potrošnja struje koju je pokrivala „Elektroprivreda Srbije” u julu bila 13 odsto viša nego u maju ove godine i 9,3 odsto viša nego u junu, znači samo jedno – da i potrošači moraju da očekuju veće račune.
Oni kojima su julski računi stigli kažu da jesu veći za 1.000–2.000 dinara jer su morali da se hlade danonoćno. Isto se može očekivati i sa avgustovskim računima.
Kako ne bi bilo neprijatnih iznenađenja kada u septembru stignu računi za avgust, ukoliko je moguće, domaćinstva treba da povedu računa da iz zelene zone ne prelaze lako u plavu ili u najskuplju crvenu. To dodatno košta, pa će tek tada osetiti koliko hlađenje može da bude skupo.
Iako je pitanje za koliko mogu biti veći računi domaćinstava zbog uključivanja klima, ventilatora i drugih rashladnih uređaja individualno, jer sve zavisi od potrošnje, one koji se greju zimi na struju zanima da li će ubuduće i leti morati da plaćaju visoke račune kao zimi.
Prema rečima mr Željka Markovića, jednog od bivših direktora u EPS-u, nekoliko izrazito toplih talasa sa jako visokim temperaturama dovelo je do povećanja potrošnje i vršne snage u elektroenergetskom sistemu u tim danima, tako da su se letnji maksimumi potrošnje električne energije u priličnoj meri približili zimskim maksimumima.
Radi ilustracije navodi primer stana od 75 kvadrata, čija je potrošnja u aprilu i maju (kada se ne koriste klima-uređaji) na nivou od 350 kilovat-sati: u toku toplih letnjih meseci, uz korišćenje klima-uređaja može dostići i potrošnju od 500 do 600.
Pošto se pri toj potrošnji ulazi i u plavu zonu, račun će biti za oko 45 odsto veći. Dakle, mogu se očekivati uvećani računi, ali se iznos tog uvećanja ne može paušalno oceniti, jer zavisi od konkretnog slučaja.
Preuzmite android aplikaciju.