Košarkaši Crvene zvezde igraće večeras od 20.00 časova u „Beogradskoj areni“ protiv minhenskog Bajerna utakmicu 12. kola Evrolige.
Nakon otrežnjujućeg neuspeha u večitom derbiju i nedelju dana pauze, tokom koje su samo Filip Petrušev, Ognjen Dobrić i Dejan Davidovac imali reprezentativne obaveze, košarkaši Crvene zvezde pokušaće pred svojim navijačima u „Beogradskoj areni“ da saseku niz od dva evroligaška poraza i vrate se na trasu koja vodi ka plej-ofu.
Trenutno su 11. na tabeli sa skorom 5-6, a za šesti trijumf trebaće im protiv zahuktalog Bajerna iz Minhena mnogo bolja energija, odvažniji pristup, čvršća odbrana i ubojitiji napad od prošlonedeljnog.
Uz sav ugled, logistiku i podršku moćnog i bogatog fudbalskog kluba, Bajern već godinama ne uspeva da napravi značajan rezultat u Evroligi, ali početak nove sezone nagoveštava krupan iskorak. Sa osam pobeda i samo tri neuspeha posle 11 odigranih kola, Bavarci su do sada jedno od najprijatnijih iznenađenja.
Još uvek neporažen pred svojim navijačima u novom „SAP gardenu“, tim iz Minhena izgubio je samo od Fenerbahčea u Istanbulu, Partizana u Beogradu i Panatinaikosa u Atini, pa je trenutno treći na tabeli elitnog evropskog takmičenja.
Računajući i nemačko prvenstvo, u kojem su lideri sa skorom 6-2, Bavarci su na poslednjih deset utakmica pretrpeli samo jedan poraz i drugi put od početka sezone stižu u „Beogradsu arenu“ prepuni elana i samopouzdanja.
Crveno-beli će i večeras igrati bez povređenog Džoela Bolomboja u reketu, ali su svi ostali izabranici Janisa Sferopulosa zdravi i spremni za meč. Ni Nemci nisu pošteđeni kadrovskih problema jer su već duže vreme odsutni Nils Gifaj i Vladimir Lučić, nekadašnji kapiten Partizana i reprezentativac Srbije.
Zvezda i Bajern su se do sada 11 puta sastali u Evroligi. Crveno-beli vode sa 6:5 u pobedama. Oba duela prethodne sezone pripala su domaćinu. Ekipa Janisa Sferopulosa slavila je drugog novembra prošle godine u „Areni“ sa 74:68, dok su se Bavarci prvog marta revanširali u Minhenu skoro identičnim rezultatom – 74:66.
Herbertova Nemačka u malom
Burno leto u Minhenu nije obećavalo plodonosnu jesen. Ambiciozan projekat čiji je arhitekta trebalo da bude Pablo Laso iznenada je okončan krajem juna, pošto je španski stručnjak nakon samo jedne sezone van domovine napustio Bajern pod izgovorom „privatnih razloga“ i vratio se u rodnu Vitoriju.
Zamena je brzo pronađena u vidu Kanađanina Gordona Herberta, bivšeg selektora Nemačke koji je sa „pancerima“ ostvario istorijske uspehe – osvojio je bronzu na Evropskom prvenstvu 2022, titulu šampiona sveta na Filipinima prošle godine i četvrto mesto na olimpijskom turniru u Parizu, što je najbolji plasman nemačkih košarkaša u istoriji Igara.
Bio je to logičan izbog, pošto Herbert u Minhenu na raspolaganju ima čak petoricu igrača koje odlično poznaje iz reprezentativnih akcija. Bavarci su zadržali Nilsa Gifaja, Nika Vajler-Beba i Andreasa Obsta, dok su u domovinu vratili Oskara da Silvu i Johanesa Fojtmana.
Podmazana napadačka mašinerija iz Minhena
Bajern sa Gordonom Herbertom na klupi igra atraktivnu, jednostavnu, brzu i napadački orijentisanu košarku sa mnogo šuteva za tri poena. Ekipa iz Minhena postiže čak 89,6 poena po meču i nema joj ravne u Evroligi. Statistički je lider i po broju pokušaja (31,5 po utakmici), ali i pogodaka za tri poena (12 po utakmici).
Da veliki broj otvorenih šuteva pronalaze iz dobrog protoka lopte svedoči podatak da su Bavarci među timovima sa najviše asistencija u Evroligi. Po utakmici ih podele 18,7 – manje samo od Panatinaikosa, Reala, Barselone i Olimpijakosa.
Sve se u igri Bajerna vrti oko hitrih i ofanzivno izuzetno potentnih bekova koji su u stanju da, kada nema vremena i prostora za kompleksnija rešenja, sami stvore prednost u igri jedan na jedan i izolacije krunišu poenima, kako posle prodora tako i šutevima za tri poena. U takvim situacijama trenutno nema hladnokrvnijih egzekutora od Bajernovih bekova. Smestili su u koš 14 od ukupno 33 šuta za tri poena u igri jedan na jedan.
Amerikanac Karsen Edvards, glavni inženjer dobro podmazane napadačke mašinerije iz Minhena, trenutno je najbolji strelac Evrolige sa 21,4 poena po meču. Nekadašnji igrač Fenerbahčea prednjači u čitavom takmičenju i po broju preciznih šuteva za tri poena – 2,9 po utakmici.
Samo malo za Edvardsom zaostaje Andreas Obst. Reprezentativac Nemačke u proseku pogađa 2,5 trojki po meču, ali se u prethodnoj rundi protiv Barselone zaustavio tek na neverovatnih 11, čime je oborio rekord Evrolige. Ceo tim je Kataloncima ubacio 20 trojki, što je takođe rekord na jednoj evroligaškoj utakmici, ali klupski.
Za dalekometne šuteve iz izolacije specijalista je Šabaz Nejpir, nekadašnji igrač Zvezde, koji ove sezone pogađa u visokim procentima – 43,5 odsto za tri ponea. Tokom kratke i neslavne epizode u Beogradu odigrao je minule sezone za crveno-bele 12 utakmica u Evroligi i prosečno beležio 9,8 poena i 2,3 asistencije. Na sličnom uzorku u Bajernu u statistici mu piše 12,1 poen i 2,9 asistencija.
Košarkaši Reala posle dva produžetka savladali Barselonu u Evroligi
Preuzmite android aplikaciju.