Кошаркаши Црвене звезде играће вечерас од 20.00 часова у „Београдској арени“ против минхенског Бајерна утакмицу 12. кола Евролиге.
Након отрежњујућег неуспеха у вечитом дербију и недељу дана паузе, током које су само Филип Петрушев, Огњен Добрић и Дејан Давидовац имали репрезентативне обавезе, кошаркаши Црвене звезде покушаће пред својим навијачима у „Београдској арени“ да сасеку низ од два евролигашка пораза и врате се на трасу која води ка плеј-офу.
Тренутно су 11. на табели са скором 5-6, а за шести тријумф требаће им против захукталог Бајерна из Минхена много боља енергија, одважнији приступ, чвршћа одбрана и убојитији напад од прошлонедељног.
Уз сав углед, логистику и подршку моћног и богатог фудбалског клуба, Бајерн већ годинама не успева да направи значајан резултат у Евролиги, али почетак нове сезоне наговештава крупан искорак. Са осам победа и само три неуспеха после 11 одиграних кола, Баварци су до сада једно од најпријатнијих изненађења.
Још увек непоражен пред својим навијачима у новом „САП гардену“, тим из Минхена изгубио је само од Фенербахчеа у Истанбулу, Партизана у Београду и Панатинаикоса у Атини, па је тренутно трећи на табели елитног европског такмичења.
Рачунајући и немачко првенство, у којем су лидери са скором 6-2, Баварци су на последњих десет утакмица претрпели само један пораз и други пут од почетка сезоне стижу у „Београдсу арену“ препуни елана и самопоуздања.
Црвено-бели ће и вечерас играти без повређеног Џоела Боломбоја у рекету, али су сви остали изабраници Јаниса Сферопулоса здрави и спремни за меч. Ни Немци нису поштеђени кадровских проблема јер су већ дуже време одсутни Нилс Гифај и Владимир Лучић, некадашњи капитен Партизана и репрезентативац Србије.
Звезда и Бајерн су се до сада 11 пута састали у Евролиги. Црвено-бели воде са 6:5 у победама. Оба дуела претходне сезоне припала су домаћину. Екипа Јаниса Сферопулоса славила је другог новембра прошле године у „Арени“ са 74:68, док су се Баварци првог марта реванширали у Минхену скоро идентичним резултатом – 74:66.
Хербертова Немачка у малом
Бурно лето у Минхену није обећавало плодоносну јесен. Амбициозан пројекат чији је архитекта требало да буде Пабло Ласо изненада је окончан крајем јуна, пошто је шпански стручњак након само једне сезоне ван домовине напустио Бајерн под изговором „приватних разлога“ и вратио се у родну Виторију.
Замена је брзо пронађена у виду Канађанина Гордона Херберта, бившег селектора Немачке који је са „панцерима“ остварио историјске успехе – освојио је бронзу на Европском првенству 2022, титулу шампиона света на Филипинима прошле године и четврто место на олимпијском турниру у Паризу, што је најбољи пласман немачких кошаркаша у историји Игара.
Био је то логичан избог, пошто Херберт у Минхену на располагању има чак петорицу играча које одлично познаје из репрезентативних акција. Баварци су задржали Нилса Гифаја, Ника Вајлер-Беба и Андреаса Обста, док су у домовину вратили Оскара да Силву и Јоханеса Фојтмана.
Подмазана нападачка машинерија из Минхена
Бајерн са Гордоном Хербертом на клупи игра атрактивну, једноставну, брзу и нападачки оријентисану кошарку са много шутева за три поена. Екипа из Минхена постиже чак 89,6 поена по мечу и нема јој равне у Евролиги. Статистички је лидер и по броју покушаја (31,5 по утакмици), али и погодака за три поена (12 по утакмици).
Да велики број отворених шутева проналазе из доброг протока лопте сведочи податак да су Баварци међу тимовима са највише асистенција у Евролиги. По утакмици их поделе 18,7 – мање само од Панатинаикоса, Реала, Барселоне и Олимпијакоса.
Све се у игри Бајерна врти око хитрих и офанзивно изузетно потентних бекова који су у стању да, када нема времена и простора за комплекснија решења, сами створе предност у игри један на један и изолације крунишу поенима, како после продора тако и шутевима за три поена. У таквим ситуацијама тренутно нема хладнокрвнијих егзекутора од Бајернових бекова. Сместили су у кош 14 од укупно 33 шута за три поена у игри један на један.
Американац Карсен Едвардс, главни инжењер добро подмазане нападачке машинерије из Минхена, тренутно је најбољи стрелац Евролиге са 21,4 поена по мечу. Некадашњи играч Фенербахчеа предњачи у читавом такмичењу и по броју прецизних шутева за три поена – 2,9 по утакмици.
Само мало за Едвардсом заостаје Андреас Обст. Репрезентативац Немачке у просеку погађа 2,5 тројки по мечу, али се у претходној рунди против Барселоне зауставио тек на невероватних 11, чиме је оборио рекорд Евролиге. Цео тим је Каталонцима убацио 20 тројки, што је такође рекорд на једној евролигашкој утакмици, али клупски.
За далекометне шутеве из изолације специјалиста је Шабаз Нејпир, некадашњи играч Звезде, који ове сезоне погађа у високим процентима – 43,5 одсто за три понеа. Током кратке и неславне епизоде у Београду одиграо је минуле сезоне за црвено-беле 12 утакмица у Евролиги и просечно бележио 9,8 поена и 2,3 асистенције. На сличном узорку у Бајерну у статистици му пише 12,1 поен и 2,9 асистенција.
Košarkaši Reala posle dva produžetka savladali Barselonu u Evroligi
Преузмите андроид апликацију.