Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Рана превенција насиља: Кључ за сигурну будућност деце

У амфитеатру СПЕНСА је одржана конференција посвећена превенцији вршњачког и породичног насиља, као и подршци раном развоју деце.

У оквиру пројекта „Раме уз раме“, стручњаци из различитих области истакли су важност ране превенције и едукације за професионалце који раде са децом, као и за родитеље.

Јелена Зорић, директорка Центра за социјални рад Нови Сад, нагласила је да насиље представља комплексну друштвену појаву која захтева свеобухватан приступ.

Према њеним речима, Центар за социјални рад активно учествује у поступцима који се односе на малолетнике у сукобу са законом, пружајући подршку у ресоцијализацији и рад са децом која су жртве насиља.

„Насиље је феномен који се не може посматрати само кроз један аспект. Важно је радити не само на превенцији вршњачког насиља, већ и на образовању деце о толеранцији и емпатији. Такође, вршњачко насиље је често последица других облика насиља, као што су породично или партнерско насиље“, истакла је Зорић.
Фото: Градске инфо

Она је нагласила значај мултисекторске сарадње и едукације родитеља као кључне компоненте у борби против насиља. „Рана превенција и јачање образовног система заједно са превентивним програмима су најважнији кораци у спречавању насиља“, додала је Зорић.

Александра Крстић Јовић, саветница министарке без портфеља за родну равноправност, говорила је о подршци коју је Министарство пружило 81 организацији цивилног друштва у оквиру пројекта превенције насиља.

„У претходној години, кроз радионице, публикације и обуке, подржали смо организације које раде са различитим циљним групама, од предшколаца до старијих. Обука у онлајн формату омогућава већу доступност и већи обухват учесника, што је значајно у превенцији насиља“, истакла је Крстић Јовић.
Фото: Градске инфо

Пројекат „Раме уз раме“ који организује удружење „Умрежи се“, а који је такође подржан од стране министарке без портфеља, има за циљ унапређење вештина професионалаца који раде са децом, као и едукацију родитеља о препознавању и реаговању на вршњачко и породично насиље.

Никица Скорић, испред удружења „Умрежи се“, говорила је о двомодулним видео обукама које ће бити доступне професионалцима и родитељима. Први модул је намењен стручњацима у школама, а други родитељима, са фокусом на препознавање знакова насиља у породичном и вршњачком контексту.

„Родитељи играју кључну улогу у препознавању раних знакова насиља. Ако дете не дели своје проблеме, родитељ је тај који први треба да примети неуобичајена понашања, која могу бити аларм за насиље“, нагласила је Скорић.
Фото: Градске инфо

Конференција је представила важност партнерства између различитих институција, као и рад на повећању свести и капацитета за рану интервенцију у случајевима насиља.

Стручњаци се слажу да је синхронизовано деловање кључно за успешно решавање овог проблема и стварање безбедног окружења за децу.

Кључни савети за родитеље:

  • Будите пажљиви на промене у понашању деце, као што су повлачење, агресивност или депресија, што може бити знак да дете доживљава насиље.
  • Разговарајте са својом децом и створите отворену комуникацију.
  • Препознајте када дете није у стању да реши проблеме и обезбедите му адекватну подршку.

Иако насиље остаје велики изазов, едукацијом и раном интервенцијом могу се створити услови за позитивне промене и заштиту деце од штетних последица.

Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо

29. međunarodna izložba umetnosti ART EXPO na Novosadskom sajmu od 18. do 24. marta

Преузмите андроид апликацију.