Почетна > Србија
Србија

Ракић: Забраном динара на КиМ, Курти жели да што пре изазове исељавање Срба

Одлука премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија о забрани употребе динара на Косову и Метохији јесте економска одлука која има искључиво политичку позадину а то је да се на сваки начин отежа живот Срба на северу покрајине и да се што пре изазове њихово колективно исељавање, изјавио је данас спољнополитички коментатор Жарко Ракић.
Фото: Танјуг/дописник КиМ

Он је за Танјуг рекао да је одлуком Куртија није потпуно стављена тачка на нормализацију односа и дијалог Београда и Приштине, али се може рећи да је дијалог „фактички мртав“ и поставља се питање да ли је после те одлуке нормализација уопште могућа.

„Мени је било интересантно да је изасланик ЕУ Мирослав Лајчак прво дошао у Београд, а онда отишао у Приштину а обично је било супротно што мени говори да он зна шта ће да се догоди, односно да је потпуно извесно да ће Приштина данас да обелодани ту одлуку, а да је он дошао у Београд да види какве ће бити реакције Србије и да покуша што више да их ублажи. Јасно је да наводно незадовољство Квинте и САД најављеним протеривањем динара са КиМ је само једна игра и још један начин да се пружи подршка насилничком режиму Куртија“, оценио је он.

Одговарајући на питање какав потез Београд сада може да повуче, Ракић је рекао да може прво да крене са идејом да се све исплате врше у централној Србији, односно да грађани долазе у Србију како би се вршила трансакција.

„Друго, и много теже је да се нађу неке банке и неки путеви како би то могло да се уради без тих путовања што је физички веома тешко оствариво. Оно што ја видим као трајна последица то је да Србија мора на сваки начин да се посвети економском јачању, да подиже стандард, да постане што богатија држава јер ће се у том случају створити разне могућности за помоћ Србима на КиМ“, поручио је он.

Уколико се реализује тренд да албанско становништво напушта КиМ и ако то потраје до краја године у размерама које се најављују, Ракић сматра да ће такозвана влада у Приштини имати много озбиљније проблеме на столу од покушаја да се преко монетарне политике оствари још један корак ка независности.

„Све је питање времена, колико ће властима у Србији бити потребно да остваре неке алтернативне путеве функционисања платног промета, то неће бити лако али није ни немогуће. У сваком случају, то ће драматично отежати живот Срба на КиМ, а и других националности. Имам утисак да би ово могло да буде нека врста бумеранга која ће се на најгори начин вратити Приштини зато што свака мера која у себи садржи присилу, не може на дужи период да да очекивани резултат“, изјавио је он.

Ракић сматра да међународна заједница поводом ове одлуке приштинских власти неће урадити ништа, и додаје да се, поред апела амбасадора земаља Квинте да се та мера привремено не спроводи, не може очекивати ништа више од тога.

„Претпостављам да је њихов главни циљ сада само како да омекшају Србију за неке будуће преговоре, односно позиве на преговоре. У овој ситуацији ја мислим да Србија заиста нема више никакав маневарски простор да прихвати било какав позив за разговор у Бриселу јер заиста више нема о чему да се разговара. Мислим да у овој ситуацији могу да кажем да је дијалог у Бриселу фактички мртав“, оценио је он.

Danas u našoj zemlji pretežno sunčano, temperatura do devet stepeni

Преузмите андроид апликацију.