Početna > Biznis
Biznis Srbija

Rakić: Srbija jedina u Istočnoj Evropi štampa 3D kuće, cilj da se predstavimo na EKSPU

Osnivač kompanije Extrudia Nikola Rakić izjavio je danas da je ponosan na činjenicu da je Srbija jedina zemlja u Istočnoj Evropi u kojoj se kuće štampaju 3D štampačem, kao i da mu je cilj da svoj biznis predstavi na specijalizovanoj izložbi Expo 2027. u Beogradu.
Foto: Unsplash/Bilal Mansuri

Rakić je za Tanjug rekao da je, kada je počeo da se bavi ovim poslom, bilo skepticizma, ali da, uprkos tome, nije odustao, već je odlučio da da svoj maksimum.

„Proces podrazumeva pravljenje nacrta objekta u skladu sa regulativama, koji se potom ubacuje u naš softver, nakon čega sledi slajsovanje – pravi se sloj po sloj, kako bi mašina razumela po kom principu treba da radi, odnosno gde su na objektu krivine, gde se nalazi noseći element, gde se preskače za utičnicu“, objasnio je Rakić.

On je dodao da se, po pravljenju modela, odnosno 3D blizanca, vrši precizna kalkulacija materijala, što je posao za dva operatera, od kojih jedan upravlja štampačem preko laptopa, tableta ili desktop računara, dok je drugi zadužen za sistem koji se zove mešalica, različita od standardne.

Rakić je naveo da je proces izrade materijala mnogo teže od konstrukcije štampača, kao i da je najinovativniji princip u stvari beton koji se ne razliva, već je u vidu paste, odgovarajući svim standardima i prevazilazeći očekivanja.

Govoreći o vodi i struji, Rakić je rekao da postoje dva načina za njihovu instalaciju – integrisano u zid, ili na tradicionalan način, gde je zid samo noseći element.

„Cilj naše kompanije i 3D građevinske industrije je da se istrebi tradicionalna gradnja koja ima mnoge benefite, već da se smanji otpad, obezbedi sigurno radno okruženje, budući da godišnje 1,8 miliona ljudi strada na gradilištima, kao i da se ljudima uštedi najvredniji resurs, a to je vreme“, rekao je Rakić.

On je dodao da tačno može da se proceni koliko je vremena potrebno za izradu konkretnog objekta, pokazujući primer objekta površine 24 metra kvadratnih koji je napravljen za 21 sat i 15 minuta.

Govoreći o transportu objekata, Rakić je rekao da se na lokaciju dovoze ili moduli, ili štampač, zbog cilja da se kupcima kuća i građevinskim firmama poveća produktivnost, kao i da je kod velikih objekata isplativije raditi na lokaciji.

Rakić je rekao da je u Švajcarskoj mnogo veće interesovanje za štampane 3D kuće, dodajući da mu je cilj da učestvuje na specijalizovanoj izložbi Expo 2027.

„Trenutno je najveće interesovanje u Aziji, odnosno na Tajlandu, i u Africi, u Keniji, a mi smo rezervisani do juna sledeće godine, pa ako kupac želi neki objekat, može da ga dobije posle toga“, zaključio je Rakić.

Počinje da radi Centar za razvoj digitalnih usluga sa korisnicima

Preuzmite android aplikaciju.