Почетна > Србија
Србија

Ракић: Интересовање за професорска занимања на ниском нивоу

Декан Математичког факултета у Београду Зоран Ракић каже да је интересовање за професорска занимања у целој земљи на веома ниском нивоу, и да је потребна дугорочна стратегија, како би се тај проблем решио.
Фото: Pexels/Katerina Holmes

Ракић за Танјуг, на питање колико је студената ове године било заинтересовано за смерове на Математичком факултету, одговара да је на информатици попуњено свих 160 места, док је на класичној математици ситуација као и прошле године, али је на смеру за професора математике и рачунарства знатно мање интересовање – уписано је свега девет бруцоша.

Говорећи о томе када је почело да опада интересовање за професуру као професију, наводи да је 2015. године на упису за професора било 112 кандидата, али да се већ следеће године та бројка преполовила, па их је било 56.

„Наредне године се опет број од 56 преполовио и дошли смо до тога да неколико година буде између 10 и 20 кандидата, а ове године их је по први пут мање од 10“, указао је декан.

Примећује да је и пре четири године било 500 професора мањка и матемаике и информатике, а школе се сналазе када им фале кадрови, па математику предају инжењери, несвршени студенти математике, а има, каже, и случајева да часове математике држе и људи са ДИФ-а.

Све то утиче и на квалитет знања, а важно је да у школи предају професори који умеју да објасне градиво ђацима.

Према његовим речима, проблем постоји због подривања образовног система.

“Првенствено мислим на плате и статус професора. Мало људи се одлучује да то студира, јер, на пример, за природне факултете човек мора да се уложи приличан труд да га заврши, а онда дође на посао за малу плату и на законе који су промењени на штету професора“, сматра Ракић.

Објашњава да је образовање засновано на “основној персони” – професору, због чега закони морају бити написани тако да иду на руку професорима, да заинтересују млађе и што боље, да студирају са жељом да буду професори.

“Професор је пре Другог светског рата био једна од најпрестижнијих професија, док је сада то врло лоше, јер сви имају већа права од професора“, каже професор Ракић.

Указао је да је потребно да држава направи дугоричну стратегију.

Ružić: Kazne su jasno definisane, ali je važnije da se bavimo prevencijom nasilja u školama

Преузмите андроид апликацију.