Početna > Srbija
Srbija

Rak dojke godišnje usmrti 1.600 žena, snimak spasava život

U Srbiji od raka dojke godišnje oboli više od 4.600 žena, a umre oko 1.600, naša zemlja je po broju obolevanja negde u sredini u Evropi, dok je po broju smrtnih slučajeva druga, što ukazuje na kasno javljanje žena kod lekara, izjavila je danas predsednica udruženja žena obolelih i lečenih od raka dojke Emina Spasić.
Foto: Pixabay

Povodom Nacionalnog dana borbe protiv ove bolesti, predsednica udruženja „Budimo zajedno“, zajedno sa svojim članicama, izvela je danas performans „Jedan snimak menja sve“ na Trgu republike u Beogradu.

Spasić je u izjavi za Tanjug istakla značaj preventivnih pregleda, jer „ako se bolest na vreme otkrije, izlečiva je u 95 odsto slučajeva“.

Žene lečene od raka dojke pokazale su danas građanima i medijima svoje snimke kada su prvi put otkrile da boluju od ove bolesti i na taj način želele da podignu svest o važnosti skrininga i može spasiti život.

„Naša zemlja je po broju smrtnih slučajeva druga u Evropi, a to ukazuje na kasno javljanje žena kod lekara, kada je bolest već poodmakla i kad je lečenje već mnogo teže i rezultati nam pokazuju da se često završava fatalno“, ukazala je Spasić i dodala da je ove godine skrining uveden u opštinama Novi Beograd, Vračar, Obrenovac i Niš.

Dodala je da snimcima žele simbolično da pokažu koliko je važno da se ode na skrining pregled, navodeći da je mamografija „zlatni standard“ za sve žene koje su prešle 45 godinu.

Istakla je da svaka žena, i mlada i ona starija, treba jednom mesečno da radi samopregled dojki, a da jednom godišnje ide kod lekara na pregled.

Spasić objašnjava da mlade žene rade ultrazvuk dojki, jer je njihovo tkivo žlezdano, dok starije žene rade mamografiju, dodajući da se ona radi jednom u dve godine.

„Ukoliko se pojavi bilo kakva promena, žena se šalje na dalju dijagnostiku. To je način da sačuvaju zdravlje i da budu bezbedne. Ti pregledi ne mogu sprečiti pojavu bolesti, ali mogu otkriti bolest u samom začetku, kada se ona u 95 odsto slučajeva leči“, rekla je Spasić.

Udruženje žena obolelih i lečenih od raka dojke „Budimo zajedno“ uputilo je i apel zdravstvenim institucijama da organizuju redovne skrining preglede koji će biti dostupni u svim delovima Srbije.

Škodrić: Savremena terapija za skoro sve vrste raka dojke

Više od 90 odsto različitih vrsta karcinoma dojke pokriveno je najsavremenijim lekovima o trošku države, a uskoro će i preostalih desetak procenata dobiti najnoviju terapiju, izjavila je danas direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Škodrić.

„RFZO poslednje četiri godine kontinuirano stavlja najsavremeniju terapiju na listu lekova o trošku države, tako da je trenutno preko 90 odsto različitih karcinoma dojke pokriveno savremenom terapijom“, rekla je Škodrićeva Tanjugu, povodom Nacionalnog dana borbe protiv karcinoma dojke.

Ona je izrazila zadovoljstvo što su skoro sve obolele žene pokrivene ovom terapijom, s obzirom na to da se radi o najčešćem malignom tumoru kod žena u našoj zemlji.

„Ovih 10 odsto koje još uvek nemaju savremenu terapiju, dobiće je u najskorije vreme. Radi se o terapiji koja je tek izašla iz posebnih kliničkih studija“, izjavila je Škodrićeva.

Naglasila je da je značajan iskorak napravljen sa posebnom listom lekova, tako što su na nju stavljene savremene terapije i za početne stadijume bolesti.

„Dosadašnja praksa stavljanja inovativnih lekova na listu lekova je bila da se stavljaju savremene terapije za poslednje stadijume bolesti, a ovom posebnom listom smo stavili i za početne, čime su pokrivene žene i sa prvom i sa drugom linijom“, objasnila je direktorka RFZO-a.

Škodrićeva je naglasila da će ova ustanova nastaviti kontinuirano da ažurira listu novim terapijama, za sta su obezbeđena sredstva.

„Napravili smo finansijsku strategiju sa Ministarstvom finansija za narednih pet godina i obezbeđen je budžet, ne samo za ove lekove koji su već na listi, nego i za buduće lekove i vodićemo računa da se stavljaju lekovi koji prate najnovija genetska istraživanja“, izjavila je Škodrićeva.

Radosavljević: Neophodan bolji odziv na preventivne preglede

Država i zdravstvo čine napore da obezbede lečenje karcinoma dojke, ali bi pacijenti morali da se više odazivaju na preventivne preglede, kako bismo imali manje obolelih u odmaklim fazama bolesti, izjavio je danas za Tanjug predsednik Udruženja medikalnih onkologa Srbije Davorin Radosavljević.

„Ne može se dovoljno naglasiti značaj ranog otkrivanja tumora dojke. U razvijenim zemljama koje imaju razvijene sisteme samopregleda i skrininga, danas imate najveći procenat pacijentkinja otkrivenih u ranom stadijumu bolesti i praktično petogodišnje preživljavanje je preko 80 odsto“, rekao je Radosavljević, povodom Nacionalnog dana borbe protiv karcinoma dojke.

On je upozorio da su te cifre u Srbiji, na žalost mnogo manje i da imamo „mnogo lokalno odmaklih i mnogo metastatskih karcinoma dojke“.

Doktor Radosavljević je istakao da su preventivni pregledi spasonosni, jer je rak dojke bolest koja se može otkriti u ranoj fazi i na taj način izlečiti u najvećem mogućem procentu.

„Paralelno sa tim idu napori RFZO-a, države i cele zdravstvene zajednice da se obezbede sredstva za lečenje karcinoma dojke. U tom smislu, mi sad imamo gotovo potpuni korpus lekova i za rani karcinom dojke i za metastatski“, rekao je on.

Radosavljević je objasnio da su najnovijim intervencijama u listi lekova uvedeni lekovi za HER 2 pozitivni karcinom dojke, koji je jedna agresivna podvrsta, za rani karcinom dojke, kao i hormonska terapija za prvu i drugu liniju odmaklog karcinoma dojke, „čime su paktično kompletirani najvažniji lekovi koje mi koristimo“.

On je ponovio apel pacijentima da sami učine napor i odu na preventivni pregled, kako ne bi došli na prvi pregled kada je bolest već u odmakloj fazi.

Ministar zdravlja i studenti medicine zajedno u borbi protiv raka dojke

 

Preuzmite android aplikaciju.