Почетна > Србија
Србија

Радовић: У току провера система, подаци грађана нису угрожени

Интензивно се ради на провери информационог система Републичког геодетског завода (РГЗ) који је превентивно закључан због хакерског напада, каже Маја Радовић из РГЗ-а и истиче да подаци нису угрожени и да грађани не треба да брину.
Фото: Pexels/Tima Miroshnichenko

Радовић је рекла да се систем пажљиво проверава, део по део, и да је акценат на безбедности података због чега ниједан стручњак не може да каже колико је времена потребно да се све врати у нормалу.

“Немамо информацију да се десила крађа било ког податка“, рекла је Радовић у “Уранку“ на К1 телевизији.

Додала је да приступ систему немају ни запослени ни спољни корисници преко којих би, како каже, хакери могли да наставе да нападају, истичући да су они који у систем улазе онлајн највећа опасност.

Према њеним речима, примећене су хакерске активности и према другим државним институцијама, а напад на Републички геодетски завод је, истиче, део системског напада према целокупној инфраструктури државе Србије.

“Напад не би требало да се ни на који начин одрази на безбедност података и апелујемо на стрпљење грађана. Е-катастар и е-шалтер имају најважнију улогу и приоритет су за пуштање у рад“, навела је Радовић и нагласила да не постоји разлог за забринутост.

Она је навела да су у уторак ујутро примећени напади на ИТ инфраструктуру РГЗ и да је примећено да је дошло до претње ИТ систему због цћега је, каже, превентивно одмах све закључано.

“Системи су много шири од катастра, јер обухватају и комплетну националну инфраструктуру геопросторних података. Основ суверенитета сваке државе су геопросторни подаци и то је став УН-а. Овај напад се зато посматра и као напад на Републику Србију и на њен суверенитет“, рекла је Радовић.

Додала је да РГЗ има подршку тима стручњака који се баве сајбер безбедношћу из Тужилаштва за високотехнолошки криминал, МУП-а, БИА-е и других државних органа, те да се интензивно ради на откривању узрока, форензици, спречавању проблема и заштити података.

Говорећи о ефектима закључавања система, Радовић је казала да нема купопродајних трансакција, да је обустављено издавање грађевинских дозвола и да нема могућности за узимање листова непокретности нити давања хипотекарних кредита.

“Ова криза утиче и на банкарски сектор. Али, грађани би требало да буду свесни да није нападнут кућни рачунар и да нема разлога за страх и панику. Подаци грађана нису „на извол“те“, казала је Радовић.

Навела је да базе РГЗ садрже податке о 18 милиона парцела, али да постоје резервне копије свих података.

“Све што постоји у дигиталном, постоји и у папирном облику. У најгорем случају, када би се и догодило да све нестане, сва документација постоји у архивама. Једино што тренутно изазива нервозу је то што тржиште непокретности не функционише и што послови не могу да се обаве“, казала је Радовић.

Додала је да су грађани само тренутно спречени да обављају купопродајне активности и да неће бити пада, већ да је реч о застоју на тржишту некретнина.

“Чим систем буде поново функционалан, грађани ће обавити све своје послове и купопродаје. Мало ће само да причекају и да се стрпе. Скупље је да брзо пустимо у рад системе и да они остану незаштићени него да причекамо“, казала је Радовић.

Koridor 10 najbezbedniji put u Evropi, veći angažman policije

Преузмите андроид апликацију.