Ступање на снагу забране увоза руске нафте поморским путем 5. децембра не би требало да изазове проблеме у снабдевању овим енергентом, јер нафте на тржишту има довољно, сматра професор на Факултету за економију, финансије и администрацију (ФЕФА) Горан Радосављевић.
Истиче и да би током зиме требало очекивати садашње цене сирове нафте између 90 и 100 долара по барелу.
Када је о гасу реч, како је навео, зимус ће га бити довољно,а та чињеница ће позитивно одразити и на његову цену.
Радосављевић за Тањуг наводи да се за забрану увоза руске нафте знало још од летос и да је за очекивати да се Нафтна индустрија Србије као и остале компаније у региону припремила за ситуацију која нам следи за месец дана.
„НИС је од 2014. године из разних разлога почео да смањује количине руске нафте коју купује. У једном тренутку је користио 15 до 16 одсто руске нафте, а 2020. је због њене ниже цене узимао више руске нафте али мислим да у овом тренутку има довољно нафте на тржишту и да због забране неће бити проблема“, рекао је он.
У прилог тврдњи да нафте има, навео је и да је ОПЕК ових дана најавио смањење производње јер се очекује рецесија у свету па неће бити потребно толико нафте.
„Видели смо да се САД због тога буне јер су очекивали да ће цена додатно пасти али се она држи“, каже Радосављевић.
Каже да не очекује да ће доћи до значајних померања и да осим ако не дође до неких великих поремећаја на тржишту може се очекивати да садашње цене буду и током зиме.
Када је реч о гасу, чије су цене на европским берзама тренутно пале, Радосављевић каже да је цена гаса у једном тренутку због неизвесноти и очекиваниг раста тражње и санкција Русији доживела свој историјски максимум али да сада имамо нешто извеснију зимску сезону у Европи.
Складишта су, наводи напуњена готово до историјског максимума, потрошња је смањена или се најављује њено смањење у наредном периоду у Европи, па се већ сада назире да ће Европа ове зиме имати гаса.
То се, наглашава саговорник Тањуга, може очекивати чак и ако дође до прекида снабдевања из Русије.
Према његовим речима, цена је на напуњеност складишта реаговала падом и тренутно је на европским берзама ниска.
“ Видећемо шта ће бити зимус. Цена зими увек порасте тако да очекујем неке корекције али према ономе што се сада види на европском тржишту, нема претеране бојазни да неће бити гаса, што је и најбитније за одређивање цена“, закључио је Радосављевић.
Преузмите андроид апликацију.