Galerija Matice srpske (GMS) će tokom uskršnjih i prvomajskih praznika biti otvorena za posetioce u petak 22. i subotu 23. aprila od 10.00 do 18.00 sati, dok će u nedelju 24. aprila i 1. maja biti zatvorena.
Iz Galerije Matice srpske pozivaju sve zainteresovane da slobodno vreme iskoriste da posete Stalnu postavku i aktuelne izložbe u Galeriji.
Stalna postavka XVIII, XIX i XX veka
Stalna postavka vodi na putovanje kroz srpsku umetnost od trenutka nastanka prvih ikona majstora zografa u XVIII veku, pa sve do modernista XX veka, koji su preispitali i doveli u pitanje značenje slike.
Uz slobodno kretanje kroz vekove i stvaralaštvo poznatih srpskih umetnika, GMS vas poziva da osetite duh prošlih vremena i saznate sve ono što do sada niste znali o srpskoj umetnosti.
Migracije u umetnosti – umetnost migracija
Izložba „Migracije u umetnosti – umetnost migracija„ istražuje fenomen društvenih migracija preispitujući istorijski i savremeni kontekst, kao i razloge i efekte migracija na društva i pojedince.
Ideja izložbe je da, u vremenu aktuelne svetske migracione krize, pokuša da posmatra, ispituje i razume ovaj fenomen koji pogađa svako stanovništvo i pokreće mnoga etička i kulturološka pitanja.
Radeći na različitim nivoima – vremenskom, prostornom, etičkom i mnogim drugim, izložba pruža mogućnost da kroz jezik umetnosti posetioci preispitaju svoje stavove i stavove društva, pa čak i civilizacijske izazove u XXI veku.
Cilj izložbe nije da ponudi određene stavove povodom fenomena migracija, već da kroz selekciju reprezentativnih i zanimljivih primera umetničkog stvaralaštva kreira prostor za društveni dijalog o fenomenu, suočavajući se sa pojmovima poput straha, (odsustva) empatije, (ne)razumevanja, kontradiktornosti i ljudskosti.
Dela Uroša Predića i Paje Jovanovića, velikana evropske umetnosti El Greka, Elizabet Viže Lebren i Marka Šagala, kao i savremenih umetnika Mladena Miljanovića, Vladana Jeremića, Rene Redle, Safeta Zeca i Taus Makačeve publika može pogledati do 30. aprila.
Novosađani biraju
Polazeći od činjenice da grad oblikuju građani, njihovo poreklo, nasleđe, navike i opredeljenja, a da muzej jeste mesto kolektivnog pamćenja koji sakuplja i čuva različite životne priče pojedinaca, Galerija Matice srpske se odlučila da otvori svoju kolekciju i ponudi je sugrađanima, da kroz umetnička dela u njihovom prostoru ispričaju priču o sebi i svom gradu.
Radi se o Novosađanima akterima u različitim oblastima kulture, obrazovanja, nauke i privrede, različitih nacionalnosti i veroispovesti, koji kao takvi pokazuju raznolikost svojstvenu Novom Sadu.
Izložba je priča Novosađana o njihovom životu, detinjstvu i željama reflektovana kroz odabrana dela iz Galerijskog depoa.
Soba za prepuštanje umetnosti
Kako bi boravak i iskustvo uživanja u umetnosti učinili jedinstvenim, u okviru Stalne postavke Galerije Matice srpske posetioce očekuje i Soba za prepuštanje umetnosti.
U sinergiji umetnosti, zvuka, prostora i svetla, posetioci će imati priliku da budu sami s umetničkim delom i da ga dožive na njima svojstven način.
U aprilu posetoce očekuju dve skulpture Mire Sandić, „Dečak pušta zmaja“ iz 1987. i „Posle kiše“ iz 1994. godine.
Radionica kako napisati „CV“ i motivaciono pismo na Tehnološkom fakultetu
Preuzmite android aplikaciju.