Како обавезе око домаћинства не смеју пасти само на особу која је углавном код куће, тако ни особа која ради ван дома не сме дозволити да се код куће не посвећује партнеру након дугачког радног дана.
Рад од куће постао је мучна тема. Оно што је почело као неопходност зарад пандемије, две године касније, изазива све веће негодовање.
И то не само између запослених. Брачни саветници тврде да је то изазвало епидемију брачних свађа.
Проблем настаје било због логистике провођења толико времена заједно или због чињенице да се осећају безвезе због тако мало контакта са људима ван породице.
Предности рада од куће су очигледне и широке. Међутим, уколико се деси да само један партнер ради од куће, а други одлази на посао и ту долази до проблема.
На пример партнер А, онај који ради од куће, обавља послове, шета пса током пауза, кува оброке и преузима децу, док партнер Б, који ради у канцеларији, се не бави већином или неким од тих послова.
Ово може изазвати стрес у вези и довести до сукоба.
Онај који ради од куће, углавном је код куће и сам, такође би могао да се осећа усамљено и да му треба више времена за ћаскање него што њихов партнер који ради у канцеларији може да пружи када се врати са посла.
Партнер који ради од куће би можда желео да изађе и напусти кућу на крају радног дана, док се партнер који ради у канцеларији можда осећа уморно од дугог путовања на посао или од целодневних састанака.
Са друге стране, уколико оба партнера раде од куће, може доћи и до презасићености и жеље да се мало удаље.
Које су могућности за решавање проблема?
Одвајање одређеног дела ваше куће или стана за посао може помоћи да спречите да ваш посао преузме цео живот, физички и психички. И излазак из куће такође може бити од користи.
Узимање времена за рад од куће, али са променом средине, може помоћи у стварању психолошке границе између радног и личног простора. Рад из кафића једном недељно, на пример, посебно је добар за партнере који раде од куће.
Искористите своје преговарачке вештине
Не избегавајте проблеме. Расправите о малим фрустрацијама одмах како се појаве – проблеми који се игноришу расту, а емоције које су потиснуте се појачавају.
Ако гласно куцање вашег партнера омета ваш рад, разговарајте о томе пре него што сломите тастатуру.
Појединци који велике и мале невоље третирају као прилике за трансформацију су срећнији и здравији, а парови који ове тренутке преформулишу као прилике да поделе и боље разумеју потребе једни других, ојачаће везу.
Проналажење решења које се односи на најважније потребе обе стране може помоћи партнерима да остваре још веће користи.
Да би то урадили, партнери треба да разумеју извор фрустрације једно другог – на пример, недостаје им времена за одмор, суочавају се са огромним радним задацима или су забринути за децу.
Када се идентификују ове основне незадовољене потребе, партнери могу да раде заједно на преформулисању проблема и креирању планова који их испуњавају.
Проблем који треба решити се помера од: „Како да правично распоредимо задатке у домаћинству“ на „Како можемо ефикасно да управљамо овим задацима док постижемо оно до чега нам је највише стало“.
Нађите времена једно за друго ван дома, или на крају радног дана се посветите искључиво себи и у заједнички дом се вратите са утисцима и причама о нечему новом.
Можда јесте везани за кућу док обављате радне задатке, али немојте заборавити да се то не односи и након радног времена.
Vladeta Jerotić kaže da ste zrela osoba ako imate sledeće osobine
Преузмите андроид апликацију.