Bez obzira da li su u pitanju iskusni informatičari ili početnici sa planom karijere u IT Python je postao programski jezik koji se ne sme zaobići.
Pre svega, svoju popularnost Python je stekao zahvaljujući brojnim dobrobitima koje pruža kako početnicima, tako i programerima sa iskustvom.
Ime jezika Python potiče od britanske televizijske komedije „Monty Python’s Flying Circus”. Time je Gvido van Rosum, koji je započeo razvoj ove tehnologije, želeo da objavi svoj osnovni cilj pri pravljenju novog jezika – da programiranje postane zabavno kao i pomenuta serija.
Zbog činjenica da se Python uči brzo i ne zahteva mnogo uloženog vremena, ovo je programski jezik za koji se odlučuju početnici, ali i programeri koji žele da vladaju novom tehnologijom. U njegove glavne karakteristike spadaju jednostavnost, odnosno preglednost pisanja koda, i lakoća kojom se može savladati, čak i ako ne posedujete predznanja iz programiranja.
Pored toga, ovo je jezik koji se može instalirati na svakom popularnom operativnom sistemu, a pri tome je besplatan za korišćenje, što znači da je lako dostupan.
Prilikom učenja ovog jezika primetićete da nema komplikovanih koraka, a proces pronalaženja i uklanjanja bagova neverovatno je brz. Zbog toga ga programeri svrstavaju među omiljene jezike.
Python se najčešće koristi za izradu aplikacija i igrica, ali i za analizu podataka i mašinsko učenje. Takođe, pogodan je i kao jezik za infrastrukturne alate, a njegova fleksibilnost čini ga savršenim jezikom za upravljanje podacima.
Neke od najvećih internet kompanija i domena koriste Python, među njima su: Gugl, Instagram, Jutjub, Fejsbuk, Netfliks, NASA, Amazon, Mozila, Pinterest.
Kod nas je tražnja za IT stručnjacima sve veća, pa su plate Python developera među najvišim u regionu – od 900 € za početnike do preko 2 600 €, koliko mesečno zarađuju iskusni programeri (pri čemu su plate u inostranstvu i višestruko veće).
Pročitajte još vesti iz sveta biznisa.
Preuzmite android aplikaciju.