U našoj zemlji trenutno se koristi oko 4.000 električnih i hibridnih vozila, procena je Ministarstva zaštite životne sredine.
Iako su vozila na električni i hibridni pogon već dugi niz godina prisutna na tržištu, očekuje se da će njihova proizvodnja i upotreba tek doživeti pravu ekspanziju, piše Politika.
Razlozi za to su brojni – od različitih regulativa za očuvanje životne sredine koje države širom sveta usvajaju, preko porasta ekološke svesti samih vozača, do industrije automobila koja i sama nastoji da svoje proizvode učini manje štetnim po okolinu.
Sadašnja visoka cena električnih i hibridnih vozila glavna je prepreka za mnoge vozače koji bi se radije opredelili za ovaj zeleni vid transporta. Ipak, uz porast masovne proizvodnje i dalji razvoj tehnologija očekuje se da će cena u budućnosti biti niža. Dok se to ne desi, veliki broj zemalja, među njima i Srbija, nude različite olakšice kako bi podstakle kupovinu električnih i hibridnih vozila. Tako je krajem prošle godine Vlada Republike Srbije usvojila Uredbu o uslovima i načinu sprovođenja subvencionisane kupovine električnih i hibridnih vozila, kojom je za podsticaj kupovine ekološki prihvatljivih vozila izdvojeno 120 miliona dinara, a u zavisnosti od vrste vozila subvencije mogu da iznose od 250 do 5.000 evra.
Osim toga, na snazi je i odluka Vlade da vlasnike električnih i hibridnih automobila oslobodi plaćanja poreza na upotrebu motornih vozila.
Značajniji rast prodaje električnih i hibridnih vozila očekuje se u godinama koje dolaze. Preduslovi za to su da država nastavi program subvencija za nabavku ovih vozila i vlasnicima omogući dodatne olakšice.
Takođe, osim pristupačnije cene vozila koja bi mnoge vozače motivisala da se opredele za ovaj ekološki vid transporta, većem broju električnih vozila na našim putevima doprinelo bi i povećanje broja punktova za punjenje baterija.
Niko ne zna tačno koliko je punjača dostupno u Srbiji. Ne računajući kućne, privatne punjače, na javnim mestima i kod firmi ima ih dvadesetak u Beogradu, prema podacima aplikacije PlanPlus i još toliko po Srbiji, prema aplikaciji Plugshare.
U sklopu putne modernizacije u Republici Srbiji, kao pilot projekat, JP Putevi Srbije instaliralo je pet punjača za električne automobile na ključnim tačkama na autoputevima. Tako vozači koji prolaze Srbijom svoje automobile mogu dopuniti kada uđu u zemlju na naplatnoj stanici „Preševo“ (iz pravca Makedonije ka Nišu), „Šid“ (iz Hrvatske ka Beogradu), „Dimitrovgrad“ (iz Bugarske ka Nišu), „Subotica jug“ (iz Mađarske ka Beogradu), kao i na platou bivše naplatne stanice „Beograd“ kod Bubanj potoka (kod Ikee, smer ka Nišu).
U planu je postavljanje još tri ultra brza elektropunjača, snage 175 kW, na platou bivše naplatne stanice „Niš“ i po jedan punjač u oba smera na naplatnoj stanici „Beograd“, a nakon toga dodatnih deset elektropunjača, snage 50 kW na ključnim lokacijama glavnih putnih pravaca.
Ogromna prednost nekog ko vozi električni ili hibridni automobil u Srbiji – struja kao gorivo mu je za sada besplatna, bilo da puni na autoputu, ili u, recimo, javnoj garaži na Obilićevom vencu u Beogradu.
U Srbiji niko ne naplaćuje punjenje automobilskih baterija strujom jer za to nema zakonskog osnova. Da bi neko tu struju prodavao morao bi da bude registrovan i da ima licencu kao i svaki drugi prodavac struje za domaćinstvo ili privredu. U praksi može da se desi da vam parkiranje umesto 100 dinara, sa punjenjem naplate 200 dinara.