Veliki grčki mudrac Platon jednom je rekao da pas ima dušu filozofa. Kad je reč o inteligenciji, ona je na nivou dvogodišnjeg deteta, tvrde naučnici sa vankuverskog univerziteta. Psi mogu da razumeju oko 250 reči i gestova, da broje do pet i izvode jednostavne matematičke operacije.
I to nije sve kad je reč o manje poznatim činjenicama o najboljem čovekovom prijatelju. Kao i ljudi, psi tokom REM faze mogu da sanjaju. Ipak, nisu nam po svemu slični. Mada volimo da ih gnjavimo, oni zapravo ne uživaju u grljenju toliko kao ljudi i drugi primati.
Najveći ljubitelji pasa žive u Americi gde više od polovine domaćinstava poseduje najvernijeg saputnika. Drugo i treće mesto zauzimaju Brazil i Kina. Voleli su ih i u starom Egiptu, gde bi po smrti ljubimca, vlasnik obrijao obrve, razmazao blato po kosi i glasno žalio danima. U staroj Kini, poslednja linija odbrane cara bio je pekinezer sakriven u vladarevom rukavu.
Pekinezeri su bili toliko obožavani na Dalekom istoku da su imali svoje sluge. A kada su Lordu Bajronu rekli da ne može da uvede psa u univerzitetsku zgradu Kembridža, pesnik se osvetio ponevši pivo umesto ljubimca.
Inspirativan je bio i za Bitlse, njihova pesma „Jedan dan u životu“ sadrži ton koji mogu da čuju samo psi. Pol Makartni posvetio ju je svom šetlandskom ovčaru.
Da su psi ne samo slatki, već i izdržljivi potvrđuje podatak da su brodolom na Titaniku preživela dva pomeranca i pekinezer. Svi su naravno bili u prvoj klasi.
Preuzmite android aplikaciju.