Početna > Srbija
Srbija

Prvu svetsku razglednicu štampao je list „Zmaj“, dok ga je uređivao Jovan Jovanović

Prvu razglednicu na svetu štampao je satirični list “Zmaj”, na čijem se čelu tada nalazio Jovan Jovanović.
Foto: Wikimediacommons

Poslao ju je Jovan Manojlović 19. maja 1871. godine iz Beča, iz redakcije časopisa „Zmaj” u Sombor, na adresu advokata Dimitrija Manojlovića. Napisana je na srpskom jeziku, ćiriličkim pismom.

Za nastanak razglednice zaslužan je poznati crtač i katrograf Petar Manojlović, koji je predložio Zmaju da izradi specijalne ilustrovane dopisnice kako bi čitaoci mogli lakše komunicirati sa redakcijom ovog lista.

Idejno likovno rešenje prve svetske razglednice uradio je geodetski oficir Petar Manojlović. Na razglednici se nalazio crtež na kojem je predstavljeno mitsko biće zmaj, sa raširenim krilima, kome iz čeljusti sevaju munje, a iz nozdrva izlazi oganj, dok u kandžama drži jednu povijenu traku za adresiranje na ime primaoca Ispod zmaja su naslikani Carigrad (Istambul) i Moskva, a između njih parobrod koji plovi pod srpskom zastavom.

Foto: Wikimediacommons

Ova prva svetska razglednica bila je otisnuta u bakrorezu na kartonu formata dopisne karte na osnovu Manojlovićeve skice, a uradio ju je poznati bečki rezbar Valdhajm, koji je naručenu količinu redakciji predao aprila 1871. godine.

Prva razglednica je štampana na kartonu formata 155 mm h 105 mm, imala je sliku na prednjoj strani sa prostorom za adresu i markicu dok je pozadina bila prazna sa prostorom za pisanje saopštenja.

Tekst na razglednici je glasio: “Gospodine, molimo da nas okretnom poštom izvestite, je li sa Vašim znanjem pismo, koje je od strane Administracije na Vas upravljeno bilo, otvarano, poštanska marka skinuta i biljeg falsifikovan, jer ćemo u protivnom slučaju kod pošte toga radi nužne korake učiniti”.

Treba istaći da je ova prva svetska razglednica bila mnogo više od pukog parčeta kartona sa slikom.

Naime, crtež koji se nalazio na njoj sadržao je mnogo dublju i za ono vreme mnogo opasniju simboličku poruku. Čitava slika je zapravo simbolizovala tada popularnu ideju o objedinjavanju slovenskog življa u istočnom delu Evrope (panslavizam), što je u tadašnjoj Austrougarskoj bila vrlo kontraverzna  i opasna ideja.

Upravo iz tog razloga je primalac razglednice, ugledni somborski advokat Dimitrije Manojlović, nakon što je video motive na razglednici, a verovatno bojeći se političkih posledica, precrtao natpis „Sombor“, te razglednicu vratio pošiljaocu, sa propratnim tekstom: „Ja sa Zmajom nikakva posla neću da imam – ne prima se“.

Iz čitave serije ovih ilustrovanih dopisnica do današnjih dana sačuvan je samo jedan primerak, koji se nalazi u privatnoj kolekciji anonimnog kolekcionara.

Kakve zanimljivosti o ćirilici smo saznali na Instagramu i zašto je treba koristiti?

 

Preuzmite android aplikaciju.