Vašington je dao zeleno svetlo za izgradnju novog, velikog rudnika litijuma i bora u Nevadi, koji treba da smanji zavisnost od Kine u snabdevanju ključnim mineralima. Ovo je deo šire američke strategije za osiguravanje stabilnih lanaca snabdevanja, posebno kad je reč o litijumu, koji je ključan za proizvodnju baterija za električna vozila.
Rudnik „Riolit Ridž”, projekat australijske kompanije „Jonir”, proizvodiće dovoljno litijuma za napajanje oko 370.000 električnih vozila godišnje, što je dva i po puta manje od potencijala projekta „Jadar”.
Razlika je i u vrsti eksploatacije – u Nevadi se planira rudnik otvorenog kopa, dok bi se u Srbiji gradio podzemni rudnik koji omogućava nesmetan nastavak bavljenja poljoprivredom i drugim aktivnostima na površini.
Projekat u Nevadi predstavlja prvo odobrenje za rudnik litijuma koje je izdala administracija predsednika Džozefa Bajdena, a ponuđen je i kredit u vrednosti od 700 miliona dolara kao podrška izgradnji.
Trebalo bi da bude otvoren 2028. i da poveća američku proizvodnju litijuma za čak četiri puta. U narednim decenijama u celom svetu se očekuje veliki porast potražnje za litijumom s obzirom na to da električna vozila i skladištenje energije postaju ključni elementi energetske tranzicije i dostizanja ciljeva Pariskog sporazuma o klimatskim promenama.
SAD, kao i Evropska unija, suočavaju se s mnogobrojnim izazovima u nadmetanju s kineskim proizvođačima u oblasti kritičnih sirovina zbog većih troškova proizvodnje i složenijih ekoloških standarda. Kompanija „Jonir” uspela je da pronađe rešenje koje predstavlja balans između ekonomskih interesa i očuvanja životne sredine. Projekat „Riolit Ridž” prošao je šestogodišnji proces ishodovanja dozvola, tokom kojeg su razvijene najviše mere zaštite ugroženih vrsta, poput tijemove heljde, cveta koji raste u toj oblasti.
Preuzmite android aplikaciju.