Почетна > Свет
Свет

Протесту у Ирану придружују се и радници из нафтног сектора

Иранске снаге безбедности појачале су данас гушење антивладиних протеста у неколико курдских градова, док су се демонстрације на другим местима у Ирану прошириле на витални енергетски сектор земље, пре свега на фабрике које производе нафту
Фото: Танјуг/AP/Hussein Malla

Док су студенти играли кључну улогу у протестима тако што су десетинаме универзитета биле у штрајку, непотврђени извештаји на друштвеним мрежама показују да су им се придружили и радници у рафинеријама нафте Абадан и Канган, као и Петрохемијски пројекат Бушехр, преноси Ројтерс.

„Са америчким санкцијама наметнутим иранском извозу нафте због нуклеарног програма те земље, велики и непрекидни штрајкови међу енергетским радницима могли би бацити Исламску Републику на колена“, рекао је аналитичар Карим Сађадпур, виши сарадник у Царнегие Ендовмент фор Интернатионал Пеаце.

Он је додао да је Иран мање зависан од нафте него што је био 1978. године, али извоз енергије и даље је жила куцавица економије.

Наводи се да је Кина, највећи ирански купац нафте, једна од ретких земаља која наставља да послује са Ираном упркос санкцијама, али штрајк нафтних радника, кажу стручњаци, могао би значити да неће бити нафте за извоз.

Протести су захватили Иран откако је Махса Амини, 22-годишњакиња из иранског курдског региона, погинула 16. септембра док је била у притвору због „неприкладне одеће“, што је један од најсмелијих изазова Исламској Републици од револуције 1979. године.

Poljska pozvala svoje državljane da napuste Belorusiju

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке