Народна медицина лековитост биљака врло често комбинује са медом, воском, прополисом, поленом.
Важно је знати у које чајеве се ставља мед, а у које не. Травар и новинар Момчило Антонијевић истакао је да сви чајеви који се праве од горких биљака, линцуре, пелина, траве Ива, треба да се пију незаслађени и пре јела. Они стимулишу рад јетре и због тога је важно да се у њих не додају ни мед ни шећер.
Неки други чајеви који се користе за лечење органа за дисање, мајчина душица, боквица, треба да се засладе медом и идеално би било да се пију после јела. Мед не треба да стављамо у врео чај јер настаје хемијска реакција и тај мед постане штетан. Потребно је да се чај охлади да буде топао, па ће се у њему мед истопити.
„Идеално би било користити мед из средине где живите, јер он у себи садржи полен локалних биљака, јер тада вршите неку миниимунизацију на полен локалних биљака. Природна особина меда је да се кристализује, и када се мед ушећери не треба га топити.
Лековита својства прополиса
Прополис служи пчелама да штите своју кошницу од бактерија и различитих инфекција које могу да се развију у кошници.
Како је истакао Петар Ристивојевић, који је докторирао на прополису и који ради на Хемијском факултету у Београду, прополис је пчелињи производ и природно лепљива супстанца коју пчеле прикупљају са пупољака и лишћа дрвећа и мешају са воском.
Приликом тог мешања користе пљувачку која је богата ензимима. Прополис има биљно порекло и постоји седам типова прополиса у зависности од регије.
Kestenov med – antioksidans, spašava imunitet i bolji je od paste za zube
Преузмите андроид апликацију.